İran'ın füzeleri fotomontaj mı?

İran'ın füzeleri fotomontaj mı?.6790
  • Giriş : 10.07.2008 / 23:36:00

İran tarafından dün yayınlanan ve yerden yere dört füzenin başarıyla fırlatıldığını gösteren fotoğraflarla ilgili uzmanlardan ilginç bir idda ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Mark Fitzpatrick, İran'ın elit Devrim Muhafızları tarafından yayınlanan ve havada yükselmekte olan 4 füzeyi gösteren fotoğraftaki füzelerden birisinin, ardında bıraktığı duman izi ve toz bulutuna bakınca, bunun başka bir füzeden kopyalanmış izlenimi yarattığını belirtti.

İran'ın füzelerden birisinin başarısız olduğunu gizlemek için fotomontaja başvurmuş olabileceğini söyleyen Fitzpatrick, "Füze denemesinin amacı bir işaret göndermek ve İran bazen açıklamalarında füze kapasitesini abartıyor, sonra da fotomontaj yapmış gibi görünüyor" diye konuştu.

Fitzpatrick, ayrıca İsrail'i vurma kapasitesine sahip olduğu ve 2 bin km. menzile sahip, bir ton başlık taşıyabildiği açıklanan Şahab 3 füzesinin, bu menzile ulaşmasının da biraz zor olduğunu söyleyerek, normalde Şahab 3'ün 1300 km. menzile sahip olduğunu, 2 bin km. menzile ulaşabilmesi çok daha hafif bir başlık taşıması gerektiğini kaydetti.

Uzman, "Bu, İran'ın füze kapasitesini ve nükleer programını abartmasının tipik bir örneği" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*