İran'ın füzeleri hazır

İran'ın füzeleri hazır.7847
  • Giriş : 09.07.2008 / 14:18:00

İran, olası bir ABD ve İsrail saldırısında orta ve uzun menzilli füzeleri düşman hedeflerine fırlatmaya hazır olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, muhtemel bir ABD ve İsrail saldırısına "ani, kesin ve yıkıcı" cevap vereceklerini söyledi.

Basra Körfezi'nde devam eden tatbikatla bugünkü füze denemelerinin düşmana "uyarı" amacı taşıdığını ifade eden Selami, "Düşmanlar askeri ve siyasi tehditlerini dikkatlice yeniden gözden geçirsinler ve yanlış hesap yapmasınlar" dedi.

İranlı komutan, "Elimiz her zaman tetikte ve füzelerimiz her an düşman hedeflerine fırlatılmaya hazır" diye konuştu.

Devrim Muhafızlarının Basra Körfezi'nde devam etmekte olan "Yüce Peygamber-3" adlı tatbikatının bu sabahki bölümünde, orta ve uzun menzilli karadan karaya 9 füze denemesi yapılmıştı.

Tatbikatta 170 ve 400 kilometre menzilli "Fatih" ve "Zelzal" füzeleri ile 2 bin kilometre menzilli "Şahap-3" füzelerinin başarıyla fırlatıldığı belirtilmişti.

Füzelerin manevra kabiliyeti yüksek, hızlı, akıllı ve her hava koşulunda fırlatılabilecek teknik özelliklere sahip olduğu kaydedildi.

Savaş gemileri, denizaltıları, hücum botları, savaş uçakları ve saldırı helikopterlerinin katıldığı tatbikatta ağırlıklı olarak karadan karaya, sahilden denize, karadan havaya ve denizaltından fırlatılabilen füze savunma sistemlerinin denendiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*