İran'ın gaz vereceği muamma!

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

İran, önce perşembe ardından da cumartesi günü gaz vereceği yönündeki sözünü tutmadı. İran doğalgazı 'muammaya' dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran, Türkiye'ye verdiği doğalgaz sözünü yine yerine getirmedi. Türkiye'nin vanasını kapatan İran, önce perşembe ardından da cumartesi günü gaz akışının başlatılacağı yönündeki sözünü tutmadı. İran gazı 'muamma'ya dönüştü. Türkiye ile İran, her kış mevsiminde gaz akışında yaşanan sorun nedeniyle karşı karşıya geliyor. Kış aylarında soğukların başlamasıyla birlikte Türkiye'nin vanasını kısan ya da kapatan İran, her yıl yinelenen bu sorununun bir daha yaşanmayacağı yönünde bakan düzeyinde söz verdi. İran, bu söze karşın ülkesindeki soğukları gerekçe göstererek, Türkiye'ye gaz akışını önce azalttı, sonra da tümüyle durdurdu. Enerji Bakanı Hilmi Güler, İranlı muhatabıyla; BOTAŞ'ta İran doğalgaz şirketiyle temasa geçti. İran, Bakan Güler'e sorunun cumartesi günü giderileceğini bildirdi. BOTAŞ, cumartesi günü İran'la yoğun bir telefon mesaisi yürüttü. İranlılar, sorunun giderilmesi için uğraştıklarını, İran'ın iç tüketiminin normale döndüğünü, Türkiye'ye de gaz akışını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
BOTAŞ Genel Müdürvekili Saltuk Düzyol, SABAH'a yaptığı açıklamada, "Sorunun giderilmesi yönünde çalıştıklarını belirttiler. Ancak belirsizlik sürüyor" dedi. Düzyol; İran'la imzalanan doğalgaz anlaşmasında yer alan hükümler gereğince 2004, 2005 ve 2006 yıllarında fesih koşullarının oluştuğunu vurgulayarak, İran sözleşmesinin feshedilmesi durumunda Türkiye'nin Rusya'ya olan bağımlılığının artacağını söyledi. Düzyol, anlaşmadaki fesih maddesi işletilmeden konunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, "Olumlu ve olumsuz yanları iyi düşünülmeli" diye konuştu. Şu anda Türkiye'nin İran sözleşmesini feshetmesinin gündemde olmadığını vurgulayan Düzyol, İran'ın siyasi nedenlerle gaz akışını kesmesinin söz konusu olmadığını kaydederek, "Kesintilerin nedeni, İran'ın yeterli miktarda gaz üretimi yapamaması" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious