İran'ın gözünden "Hz. İsa" filmi

İran'ın gözünden
  • Giriş : 07.03.2008 / 20:48:00

İranlı yönetmen Talebzadeh ''İslam''ın bakışıyla Hz. İsa'yı anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mel Gibson'un çektiği ''Tutku: İsa'nın Çilesi'' filminin ardından İranlı yönetmen Nader Talebzadeh de bu kez ''İslam''ın bakışıyla Hz. İsa'yı anlatan bir flim yaptı.

Mel Gibson'un filminde Hz. İsa'nın yanlış anlatıldığı düşüncesiyle yola çıkan Talebzadeh, "Jesus, the Spirit of God" adlı filmiyle dinlerarası hoşgörü ve anlayışı teşvik etmeyi amaçlıyor.

"Jesus, the Spirit of God"da, Hıristiyanların inanışının aksine Hz. İsa'nın Tanrı'nın oğlu olmadığı vurgulanıyor ve onun çarmıha gerilme olayının hiç gerçekleşmediği anlatılıyor.

Mel Gibson filminde çarmıha gerilenin Hz. İsa olduğunu gösterirken, Talebzadeh ise çarmıha gerilenin Hz. İsa'ya ihanet ettiğine inanılan havarilerinden biri olan Yehuda olduğunu gösteriyor.

Talebzadeh, "Hz. İsa, Tanrı'nın oğlu değli, hiçbir zaman da olmadı. O bir peygamber. Çarmıha gerilen de Hz. İsa değil onun suretini alan bir başkası" diyerek olaya açıklık getiriyor.

İranlı yönetmenin kurgusunda Hz. İsa, İsrailoğullarının son peygamberi ve Hz. Muhammed'in müjdeci olarak anlatılıyor.

Yönetmen filminde iki din arasındaki farklara rağmen Hz. İsa'nın ortak bir kutsallığa sahip olduğunu gösteriyor. Ancak filmin asıl amacı İslam adına öldüren aşırı uçlar.

Binden fazla oyuncunun yer aldığı film İran'da gösterime girdi. İran dışında gösterilip gösterilmeyeceği ise şimdilik meçhul.

Bu arada filmin 20 bölümlük bir televizyon dizisi halinde yeniden çekilmesi de gündemde.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious