İran'ın nükleer dosyası Şangay'da görüşüldü

İran'ın nükleer dosyası Şangay'da görüşüldü.10932
  • Giriş : 16.04.2008 / 18:06:00

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın temsilcileri, Çin'in Şanghay kentinde bir araya gelerek, İran'ın nükleer dosyasını ele aldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmenin gündeminin ilk sırasında İran'ı uranyum zenginleştirme faaliyetlerinden vazgeçirmek için siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında izlenecek yollar yer aldı.

ABD ve bazı müttefikleri, İran'ın bu yolla nükleer silahlarda kullanılan maddeleri üretmesinden endişe ediyor. İran ise nükleer programının enerji üretmeyi amaçladığında ısrar ediyor.

Toplantıya başkanlık eden Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hı Yafey, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "bir anlaşamaya varılacağından ümitli olduklarını" söyledi.

Resmi Şinhua haber ajansının toplantıyla ilgili haberinde ise "İran'ın son meydana okumaları altı ülkenin işinin kolay olmadığını gösteriyor" ifadesi kullanıldı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kısa süre önce, İranlı uzmanların nükleer teknolojide kullanılan "yeni bir alet" geliştirdiklerini ve binlerce yeni santrifüj kurduklarını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious