İran'ın nükleer program görüşmeleri

İran'ın nükleer program görüşmeleri  .10932
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:51:00

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın nükleer programıyla ilgili son raporunu geçen hafta yayınlamasının ardından, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, İran'a karşı yeni yaptırımlar içeren karar tasarısını aralarında görüşmeye devam ediyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konsey'in 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) ile Almanya tarafından hazırlanan ve geçen hafta Konsey'e resmen sunulan karar tasarısı üzerindeki oylamanın gelecek haftaya kalabileceği belirtiliyor.

Daimi üyelerin, Konsey'in geçici üyeleri olan ve karar tasarısına sıcak bakmayan Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Endonezya ve Vietnam'ı tasarıya ''evet'' dedirtmeye çalıştıkları, ancak 4 ülkenin tasarı hakkında çekinceleri olduğu belirtiliyor. Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Giadalla Ettalhi, bu hafta başında yaptığı açıklamada, şu anki haliyle karar tasarısı metnine ''hayır'' diyeceğini söylemişti.

Konsey'in, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle hazırladığı 3. karar tasarısı metninde, UAEK raporu ışığında bazı değişiklikler olabileceği de belirtiliyor. Tasarının Konsey'den geçmesi için 9 ''evet'' oyu alması yeterli olduğu için bu hafta içinde ya da gelecek hafta, oylamanın yapılması ve tasarının kabul edilmesi bekleniyor.

İran'a karşı Aralık 2006 ve Mart 2007 tarihlerinde iki ayrı karar kabul eden BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan bu son tasarı, nükleer programda görev alabilecek kişi ve kullanılabilecek mallara seyahat yasağı, İran'ın mali kurumlarının daha sıkı denetimi ile İran'a hava ve deniz yoluyla giden ve gelen kargoların daha sıkı kontrolünü öngörüyor. Tasarı ayrıca Konsey'e, İran'a karşı yaptırım uygulamalarını izleyecek ve Konsey'e her 3 ayda bir rapor sunacak bir izleme kurulu kurabilme yetkisi de tanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious