"İran'ın nükleer silaha ihtiyacı yok"

  • Giriş : 24.09.2007 / 09:35:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İran'ın nükleer silahlara ihtiyacı olmadığını yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan CBS televizyon kanalına konuşan Ahmedinecad, "Bugünkü uluslararası ilişkilerde atom bombası bir işe yaramaz, yarasaydı SSCB'nin dağılmasını engeller ya da Irak'taki Amerikalıların sorununu çözerdi. Bomba dönemi geçti" dedi.

İran'ın, BM'ye, dünyanın sorunlarını çözmek amacıyla kendi çözümlerini sunacağını da belirten Ahmedinecad, "Bizim bir atom bombasına ihtiyacımız olmadığını anlamalısınız. Niye ihtiyacımız olsun ki? İran ile ABD'nin bir savaşa doğru gittiğini de düşünmek yanlış. Niye savaşacakmışız? Bizim programımız şeffaf. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun gözetimindeyiz. Saklayacak bir şeyimiz yok. Faaliyetlerimiz barışçıdır" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, 12 Eylül'de İngiliz Channel 4'e verdiği mülakatta da "Niy eatom bombasına ihtiyacımız olsun? Biz atom bombası istemiyoruz. Aslında biz bombalara karşıyız. Siyasal bakış açısından bu yararlı değil" demişti.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı yüzünden İran'a yönelik 3 karar çıkardı. Batılı ülkeler, İran'ın atom bombası yapmaya çalıştığını düşünürken, İran ise sık sık nükleer programının askeri değil sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious