İran'ın PKK'ya karşı sınıra duvar örmeye başladı

İran'ın PKK'ya karşı sınıra duvar örmeye başladı.14558
  • Giriş : 07.01.2008 / 14:13:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:19:27

4 kilometre uzunlukta ve 5 metre yükseklikte olacağı belirtilen duvarın temeli atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İran'ın, Irak'a açılan sınır kapısı Hacı Umran'dan başlayarak PKK ve onun İran'daki uzantısı PJAK'a karşı yapmaya başladığı duvarı, ilk kez SABAH görüntüledi. İran'ın PKK'ya karşı yapmaya başladığı duvar, Hacı Umran sınır kapısında başlıyor. Kuzey Iraklı Kürt yetkililer ise İran'ın inşa edeceği duvara karşı çıkıyor. Duvar İsrail'in Filistin'de yaptığı duvara benziyor. Hacı Umran sınır kapısından başlayarak inşa edilmeye başlanan duvarı görüntülemeye başlıyoruz. Hacı Umran sınır kapısının hemen üstünde bulunan peşmergelere ait bir binanın arkasından temelleri atılmış, kolon direkleri dikilmiş duvarı görülüyor.

 

ARKADA HUMEYNİ FOTOĞRAFI

Duvar sınır kapısının hemen üstünden, Mesud Barzani'ye ait bir fotoğrafın olduğu anıtın arkasından başlıyor. Duvarın hemen arkasında ise Humeyni'ye ve dini lider Hamaney'e ait bir fotoğraf görülüyor. İranlı askerler ise nöbetçi kulübelerinden bizi izliyor. Bir süre sonra nöbetçi kulübelerinde bir hareketlilik oluyor. Yanımızda bulunan Kürt askerler ise telaşlanarak oradan ayrılmamızı istiyor. Bunun üzerine biz de duvarı görüntülemeye son veriyoruz. Yoğun sis nedeniyle duvarın karşı tepelerdeki durumunu görüntüleyemiyoruz. Bölgede bulunan Kürt askeri yetkililere göre, İran duvarın inşaatına yoğun kar yağışı ve soğuk yüzünden ara vermiş.

YÜKSEKLİĞİ 5 METRE OLACAK

İran tarafından yapılan duvarın ilk bölümünün 4 km. uzunluğunda ve beş metre yüksekliğinde olacağı öğrenildi. Duvarın temellerinin ve kolon demirlerinin dikilmesinden sonra bu direkler arasında hazır beton kalıplar yerleştirilecek. Bu arada İran'ın Kuzey Irak'taki tek sınır kapısı olan Hacı Umran'ın hemen üstündeki tepelerde İran karakolları bulunuyor. Kale görünümündeki bu karakollarda İranlı askerler 24 saat boyunca PKK'lılara ve kaçakçılara karşı nöbet tutuyor. Biz de bulunduğumuz anda tepelerden ağır makineli tüfeklerle ateş edildiğini duyduk. Yanımızda bulunan Kürt askerler atışların kaçakçılara yönelik olabileceğini söylüyor. Bu arada duvarın 200 metrelik bölümünün Irak tarafında yapıldığını ve bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığını savunan Kürt yetkililer duvara tepkili.

Hangi ülkelerin sınır duvarı projesi var?

İsrail-Filistin: ÜÇ etaptan oluşan ve tamamı 700 km. olan duvarın 110 km.'lik kısmı 2003 yılı temmuz ayında tamamlandı. Duvarın kilometre başına yaklaşık maliyeti 1.6 milyar dolar. 8 metre yüksekliğindeki duvar boyunca her 200 kilometrede bir gözlem kulesi bulunuyor. Kimi bölgeler ayak izlerinin takip edilebilmesi amacıyla kumlarla kaplı.

Amerika-Meksika: ABD, Meksika sınırında yasadışı göçü engelleyebilmek için 2006 yılında ülke ile arasına bir duvar örülmesini bir yasayla karara bağladı. Duvarın hayata geçirilmesi için 1 milyar 200 milyon dolarlık ödenek sağlandı. 3 bin 141 kilometre uzunluğundaki sınırın bin 100 kilometrelik bölümüne duvar çekilmesi öngörülüyor.

Suudi Arabistan-Irak: SUUDİ Arabistan, Suudi militanların Irak'a, Iraklı militanların da kendi topraklarına geçişini engellemek için duvar inşa edeceğini geçen yıl açıkladı. Yaklaşık 900 km. uzunluğunda olacak duvar 5 milyar dolara mal olacak. 14 şirket tarafından inşa edilecek duvarda 225 radar merkezi, 400 ofis ve 20 bin kişilik askeri üs yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious