İran'ın PKK'yla başı dertte!

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın kamplarını vuran İran, kalıcı çözüm için 'koruculuk' sistemi kuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran 5 bin kişilik korucu kadrosunu 9 bine çıkarıyor.
Terör örgütü PKK'ya yakınlığı ile bilinen firatnews.com sitesinin haberine göre, İran güvenlik güçleri PKK militanlarından boşalan bölgede koruculuk sistemini getirmek için çalışmalarda bulunuyor.

Habere göre İran'ın Piranşehir ve Keper şehirlerinde çalışma başlatıldı. Sınır köylerdeki vatandaşlara 'koruculuk' sistemi hakkında bilgi veriliyor.

İran, terör örgütü PKK'ya karşı başlattığı mücadelede büyük mesafe katetti. Mart ayında Türkiye ile birlikte başlattığı sınır operasyonları ile PKK'lı teröristleri Kandil Dağı'na kıstıran İran güvenlik güçleri şimdi de militanların geri gelmesini engellemek için sınırda koruculuk sistemini geliştiriyor.

İran topraklarında PKK adına HRK ve PJAK adıyla gezen teröristlere göz açtırmayan İran'ın mevcut 5 bin kişilik koruculuk kadrosunu 9 bine çıkartmayı hedefliyor.

22 Ağustos günü İran Devrim Muhafızları Selmas kentine bağlı Sureç Köyü'nde olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmişti. Bölgedeki tüm köylerin ileri gelenleri ve aşiret reislerinin çağrıldığı toplantıda, halktan PJAK'a karşı silah almaları istenmişti.

Mahabad, Piranşehir ve Bokan şehirlerinden çok sayıda korucunun Haciümran bölgesindeki operasyonlarda yaşamını yitirmesini göz önünde bulunduran İran, operasyonlara korucuları dahil etmeyeceği taahhüdünde bulunduğu belirtildi.

Bu arada PKK'ya karşı somut adımlar atan Suriye ise geçtiğimiz ay vatandaşlarına PKK ile mücadele de kullanmaları için 80 silah dağıtmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious