İran'ın Şiraz kentindeki patlama 'sabotaj'

İran'ın Şiraz kentindeki patlama 'sabotaj'.42367
  • Giriş : 08.05.2008 / 10:10:00

İran İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, geçen ay Şiraz kentinde meydana gelen patlamanın sabotaj olduğunu ve olayla ilgili 6 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Muhsini Ejei, bakanlar kurulu toplantısı için gittiği Şiraz'da gazetecilerin soruları üzerine, “evet geçen ay bir mescitte meydana gelen patlama sabotajdı” dedi.

Patlamanın faili olduğu ifade edilen şahsın yurt dışına çıkmak üzereyken istihbarat görevlilerince yakalandığını bildiren Ejei, olaya karışan 5 kişinin daha tutuklandığını belirtti. Patlamanın failleri idamla yargılanacak.

İran'ın tarihi şehirlerinden Şiraz'da, 12 Nisan gecesi bir mescitte meydana gelen patlamada 14 kişi ölmüş, 190 kişi yaralanmıştı. İranlı yetkililer patlamadan sonra yaptıkları açıklamalarda, patlamanın “bir terör olayı ve saldırı olmadığını” açıklamışlardı.

Fars eyaleti emniyet Müdürü Ali Muaeyyedi, “eldeki bilgilerin patlamanın kasten yapılmadığını gösterdiğini” söylemişti.

Patlamanın meydana geldiği caminin yakınlarında daha önce İran-Irak savaşıyla ilgili bir fuar düzenlendiğini hatırlatan Muayyedi, “olay büyük ihtimalle, tedbirsizlik sonucu fuardan kalan bir askeri mühimmatın patlamasıydı. Patlamaya ilişkin her türlü saldırı iddialarını reddediyoruz” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious