İran'ın teslim ettiği 2 terörist tutuklandı

İran'ın teslim ettiği 2 terörist tutuklandı.12214
  • Giriş : 19.06.2008 / 16:46:00

Türkiye ile İran güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK ve PJAK'a yönelik yaptığı ortak operasyon kapsamında İran topraklarında bir mağarada yakalanan 2 terörist, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yakalanan teröristlerin Savaş Kod Adlı S.K (20) ve Cumali Kod Adlı S.A (18) isimli Van'ın Özalp ilçesi nüfusu kayıtlı olması sebebiyle Türk güvenlik güçlerine teslim edilen teröristler Başkale İlçe Jandarma komutanlığında sorgulandı.

Sınırda Türk güvenlik güçlerine teslim edilen teröristlerin 2007 yılı içerisinde Özalp sınırında örgüte katıldıklarını ifadelerinde beyan ettikleri öğrenildi.

Teslim olan teröristlerin ifadelerinde pişman olduklarını, örgütten kaçamaya çalıştıklarını fakat sürekli tehdit edildikleri için hiçbir şey yapamadıklarını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik Kuzey Irak'a yaptığı hava ve kara harekâtından sonra örgüt üyelerinin büyük bir kısmının İran topraklarına kaydığını, örgüt içinde büyük bir çöküş yaşandığını, yapılan hava harekâtından sonra artık örgüt eleman temininde çok zorlandığı için çoğu bölgede artık faaliyetler yürütemediğini anlatan teröristlerin, çoğu zaman aç kaldıklarını aktarıp şu bilgileri verdikleri öğrenildi: "Örgüt bizlere sürekli Avrupa yolunu göstererek sizleri Avrupa'ya göndereceğiz, büyük paralar verilecek. Örgüt içinde çok sayıda kişi teslim olmak istiyor fakat, örgüt içinde büyük bir güvensizlik ortamı olduğu için kimse kimseye güvenmiyor. Örgüt içinde aldığım bilgilere göre önümüzdeki süreçte büyük bir terörist grubun toplu olarak gelip teslim olabilir. Bundan dolayı örgüt içinde çoğu zaman yer ve grup değişiklikleri yapılıyor. Bu yer ve grup değişiklikleri yapıldığında örgüt elemanları bir birileriyle ters düşmekte. Önceki süreçte İran askerleri bizlere her hangi sıkıntı yaşatmazken bu son yapılan sınır güvenlik toplantılarından sonra sürekli bize karşı operasyonlar başlattılar ve bizlere çok büyük kayıplar yaşattılar, silah ve mühimmat gücümüz azaldığı için artık İran güçleriyle çatışmalara giremedik ve kaçışa geçtik."

Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı'nda ifadeleri alınan teröristler daha sonra, çıkarıldıkları Başkale Adliyesi'nde alınan ifadelerinden sonra tutuklanarak Van F Tipi cezaevine konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious