İran'ın vazgeçeceği yok!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanı: "Nükleer faaliyetlerin tamamen durdurulması mantıksız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin dondurulmasını Batılı ülkelerle müzakere etmeye hazır olduklarını; ancak bu faaliyetlerin tamamen durdurulmasının "mantıksız" olduğunu da anlatacaklarını söyledi. Uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin dondurulması dahil bütün konuları görüşmeye hazır olduklarını ifade etti. Mutteki, "İran'ın faaliyetleri dondurmasının mantığı yok. Bunu onlara anlatmaya hazırız" diye konuştu.

Tahran'da düzenlediği basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanı Mutteki, BM Güvenlik Konseyi'nde alınan "31 Ağustos'a kadar nükleer faaliyetlerin durdurulması" kararına ilişkin olarak da "Bu karar yasadışı ve siyasi amaçlar taşıyor. Bizim için bir değeri yok" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üye ülkesi ile Almanya haziran ayında İran'a nükleer faaliyetlerini askıya alması karşılığında çeşitli teşvikler içeren bir öneri paketi sunmuş; İran da bu pakete 22 Ağustos'ta cevap vereceğini bildirmişti. Bu sürenin çok uzun olduğunu belirten Batılı ülkeler daha sonra BM Güvenlik Konseyi'nden bir karar çıkararak Tahran yönetimine nükleer faaliyetlerini 31 Ağustos'a kadar durdurması uyarısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious