İran'la doğalgaz tamam sıra elektrikte

İran'la doğalgaz tamam sıra elektrikte .11110
  • Giriş : 21.08.2007 / 13:17:00
  • Güncelleme : 21.08.2007 / 14:00:35

Enerji Bakanı Güler, İran temaslarında Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'yle de görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güler, Türk özel sektörünün İran'da 2000 megavat gücünde 3 adet doğalgaz çevrim santralı kurmaları konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

Doğalgaz konusunda Tahran'la anlaşan Türkiye, şimdi de elektrik için masaya oturdu. İran'dan yıllık 6 milyar kilovatsaat elektrik alınması konusunda mutabakata varıldı.

İletim hatlarında kapasitenin artırılması ve yeni hatlar yapılması için gerekli adımlar en kısa zamanda atılacak. Uzmanlar, İran'dan elektrik almanın arz güvenliğine katkı sağlayacağını belirtiyor. Bakanlık verilerine göre, elektrik tüketimi geçen yıl 174 milyar kWh olarak gerçekleşti. Bu yıl sonunda miktarın 187 milyar kWh'e çıkacağı tahmin ediliyor. Her sene tüketim yaklaşık 12-13 milyar kilovatsaat artıyor. İki ülke arasındaki enerji yakınlaşması bununla da sınırlı değil. Türk işadamlarının, İran'da 2000 megavat gücünde 3 doğalgaz çevrim santralı kurmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın İran'daki 3 ayrı bölgede doğalgaz aramasıyla ilgili görüşmelerde de ilerleme sağlandı.

İran'dan elektrik ithalatı ve geçen ay Ankara'da imzalanan enerji mutabakat zaptının detaylarını görüşmek üzere Tahran'da bulunan Enerji Bakanı Güler, İran ziyaretini tamamladı. Sırasıyla İran Enerji Bakanı Perviz Fettah, Petrol Bakanı Vekili Gulam Hüseyin Nozeri, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşen Güler, temaslarının verimli geçtiğini ve geçen ay Ankara'da imzalanan enerji mutabakat zaptının detayları konusunda ilerleme sağlandığını ifade etti. Güler, Türk özel sektörünün İran'da 2000 megavat gücünde 3 adet doğalgaz çevrim santralı kurmaları konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Yine bu çerçevede, iki ülke arasında elektrik iletim hatlarının geliştirilmesinin de kararlaştırıldığını ifade eden Güler, yeni kurulacak iletim hatlarıyla birlikte pik saatlerde (elektrik tüketiminin tavan yaptığı saatler) yılda 3-6 milyar kilovatsaat elektrik alışverişinin mümkün olabileceğini, iki ülke arasındaki saat farkından dolayı büyük bir ekonomi sağlanacağını ifade etti. Türkiye şu an İran'dan direk olarak elektrik almıyor. Türkmenistan'dan alınan yıllık 600 milyon kWh'lik elektriğin üzerine kilovatsaati için 1 cent iletim bedeli ödüyor. Yıllık 6 milyar kWh'lık elektriğin bir anda alınmayacağını, kademeli artarak bu miktara ulaşacağını dile getiren bakanlık kaynakları, "Daha fazla elektrik alınabilmesi için mevcut hatların kuvvetlendirilmesi ve yeni hatların yapılması gerekiyor." dedi. Alınan elektrik miktarının artabilmesi için Türkiye'de bulunan Engil ve İran'daki koy tarafına trafo yapılması gerekiyor. Buradan gelecek elektriğin ticaretini TETAŞ'ın yanı sıra özel sektör de yapabilecek. Atasay Kuyumculuk'un patronu Cihan Kamer'in sahibi olduğu Şavk Enerji 2009 yılına kadar İran'dan elektrik ithalatı için Enerji Bakanlığı ile anlaşması bulunan tek firma.

Hilmi Güler, İran'daki 3 ayrı blokta Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) doğalgaz aramasıyla ilgili, mutabakat çerçevesinde yürütülen çalışmaların da gözden geçirildiğini vurguladı. İran'ın Türkmenistan doğalgazına, Türkiye'nin de İran gazına geçiş hakkı vermesi için varılan mutabakat çerçevesinde görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Güler, bir gazetecinin ''Bu gezi Amerika'nın tepkisine rağmen yapılıyor.'' demesi üzerine Güler, bu alanlardaki mevcut görüşmeler ve çalışmaların daha önceden belirlenen takvim çerçevesinde yürüdüğünü söyledi.

Türkler hidroelektrik santral yapacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, İran ziyaretinde Türk işadamlarının bu ülkeye enerji yatırımlarınında gündeme geldiğini belirterek Türk işadamlarının İran'da 10 bin megavat kurulu gücünde hidroelektrik santrallarını yap-işlet-devret yöntemiyle yapmaları konusunda da anlaştıklarını kaydetti. Türkiye'nin son dönemde elde ettiği başarılarla dünyada ilgi odağı haline geldiğini dile getirdi. Elektrik bağlantılarının, Avrupa elektrik ağı içerisinde son derece önemli olduğuna dikkat çeken Güler, "Doğalgaz, petrol ve elektrikte Türkiye'nin coğrafyası geçiş özelliğiyle üstünlük sağlıyor. Mısır'da gelişmeler var. Arap gazı da yine Türkiye üzerinden gelmek üzere. Bütün bunlar dünyada önemli bir enerji oyuncusu haline getiriyor Türkiye'yi.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious