İran'la ekonomik protokol imzalandı

İran'la ekonomik protokol imzalandı.12688
  • Giriş : 26.11.2008 / 23:13:00

Türkiye ile İran arasında Karma Ekonomik Komisyonu 20. Dönem Protokolü imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'daki temaslarına devam eden Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menücher Muttaki ile görüştükten sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, İran-Türkiye enerji işbirliği konusunu gündeme aldı.

İranlı ve Türk işadamlarının da katıldığı toplantıda Muttaki, "Her iki ülkenin de öncelikle komşu ve kardeş ülke olması için birbirimize yardımcı olmalıyız. Ortaklaşa kararlar alarak her iki ülkenin gelişebilmesi için çaba göstermek zorundayız. Ortak enerji işleri gücü, ortak iş yükümlülükleri gücü, sanat ve maden ortaklığı, ortak ticaret sektöründe sermaye, ortak nakliyat işleri buna benzer ticari, maddi ve manevi alanda birbirimize yardımcı olmak zorundayız" dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ise, imzalanacak protokolün iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Şimşek, Muttaki'nin önermiş olduğu ortak yardımlaşma konusuna değinerek bunları anlaşma karşılığında kağıda döktüklerini, bunu ise iki taraflı anlaştıklarını dile getirdi. Gerek özel şirketlerin gerekse de devlete ait resmi şirketlerin bu anlaşmanın içinde olduğunu vurguladı.

Daha sonra iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyonu 20. Dönem Protokolü imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*