İran'la yeni diplomasi

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Washington BM Güvenlik Konseyi'nde Tahran'a karşı yeni yaptırımlar için bastırıyor, bir yandan da İran'ı Lübnan ve Irak konusunda işbirliğine zorlamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bush yönetimi, bir yandan BM Güvenlik Konseyi'nden İran'ın nükleer etkinliklerine karşı ikinci bir yaptırım kararı çıkarmak için çalışıyor, bir yandan da, Lübnan ve Irak'ın geleceği konusunda Tahran'ı de içine alan yeni diplomatik atağın sonuçlarını bekliyor.

Suudi Arabistan ve İran arasında, aylardır iki ülkenin ulusal güvenlik yetkilileri Prens Bandar ve Ali Laricani düzeyinde sürdürülen görüşmeler, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın dünkü günübirlik Suudi Arabistan ziyaretiyle yeni bir boyut kazandı.

Uzun yıllar Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçiliğini yapan ve Irak Savaşı'nın karar sürecinde etkin rol oynayan Prens Bandar, Bush yönetimine çok yakın bir isim. Ahmedinecad'ın Suudi Kralı Abdullah'la Riyad'da görüşmesine yol açan girişimin, "Prens Bandar ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi arasındaki yakın işbirliğinin sonucu" olduğu, Washington kulislerinde konuşuluyor.

Lübnan'da uzlaşma planı
ABD'li yetkililer, Suudi Arabistan ile İran arasındaki tarihi temasın öncelikli hedefinin, Lübnan'da Başbakan Fuad Sinyora başbakanlığındaki hükümet ile Hizbullah arasındaki çekişmenin sona erdirilmesi ve "Hizbullah'a bu hükümette eskisinden daha fazla temsil imkanı tanınmasına dayalı bir uzlaşma" olduğunu belirttiler.

Buna göre, Lübnan uzlaşmasının bir unsuru da eski başbakan Refik Hariri'nin 2005'te suikast sonucu öldürülmesine ilişkin bir uluslararası mahkeme kurulması olacak.

Ancak Ahmedinecad'ın Suudi Arabistan'da önceden duyurulduğu gibi üç gün değil, bir gün kalması ve görüşmelere ilişkin dün gece itibariyle bir resmi açıklama yapılmaması, ziyaretin verimliliği konusunda sorular uyandırdı.

Irak da gündemde
Washington kaynakları, Suudi Arabistan'ın Sünniler, İran'ın ise Şiiler üzerindeki nüfuzunu istikrardan yana kullanması halinde, Irak'taki İç Savaş boyutuna varan mezhepsel çatışmaların durdurulmasının kolaylaşacağını da vurguluyorlar.
Öte yandan, ABD, İran ve Suriye yetkilileri, Irak'ın Türkiye dahil diğer komşularından ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden temsilcilerle, 10 Mart'ta Bağdat'ta biraraya gelerek, Irak'taki gelişmeleri değerlendirecekler.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın sahip çıktığı Bağdat Konferansı girişimi, Washington'da Başkan Yardımcısı Dick Cheney dahil bazı yetkililerce "kuşkuyla" karşılanıyor. Bu konferansın, İran'ın nükleer etkinlikleri konusunda Washington ve Tahran arasında yeni bir diyalog kanalı kurulduğu anlamına gelmediği ise Beyaz Saray'ca açıklandı.
BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'nın üst düzey diplomatları dün düzenledikleri telekonferansta, nükleer etkinliklerini sürdüren İran'a karşı ikinci bir yaptırım tasarısı konusunu görüştüler. Tasarı haftaya Konseye sunulabilir.

ABD, İran heyetine vize vermedi

ABD, BM'deki uluslararası bir toplantıya katılmak isteyen İran heyetine vize vermedi. İran devlet televizyonunun haberine göre, BM'deki "kadının konumu komisyonu" toplantısına katılmak isteyen 9 kişilik İran heyeti, bir hafta önce İsviçre'ye gitti. Tamamı kadınlardan oluşan heyet, bir hafta İsviçre'de beklemesine rağmen vize alamayınca dün Tahran'a döndü. İranlı yetkililer, gerekli bütün prosedürün yerine getirildiğini ifade ederek, heyete vize verilmemesine sert tepki gösterdi ve olayı kınadı. ABD'nin vize vermeme yetkisi olmadığını savunan yetkililer, Washington'un BM evsahipliği sorumluluğunu yerine getirmediğini ve uluslararası kurumları kendi çıkarları için kullandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious