İran'la yeni müzakereler için yol açıldı

İran'la yeni müzakereler için yol açıldı.12580
  • Giriş : 14.06.2008 / 17:26:00

İran yönetimi, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın nükleer programına ilişkin sunduğu öneri paketinin, ''sorunun çözümüne yönelik taraflar arasında yeni müzakereler için diplomatik yolu açtığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Solana'nın İranlı yetkililerle yaptığı görüşmelere katılan ve adının açıklanmasını istemeyen İranlı yetkili, yarı resmi Fars ajansına yaptığı açıklamada, Solana'nın İranlı yetkililerle görüşmesi ve 5 artı 1 ülkelerinin öneri paketini sunmasının İran'ın nükleer sorununun çözümüne yönelik diplomasi yolunu açtığını söyledi.

Her iki tarafın da sorunun çözümü için öneri paketi sunduğuna işaret eden yetkili, tarafların öneri paketlerindeki ortak noktalar konusunda ön anlaşmaya vardığını kaydetti.

İranlı yetkili, İran'ın nükleer meselesinde Batılı ülkelerle yeni bir diplomatik yol açıldığını, bunun yeni müzakereler için temel teşkil edebileceğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya adına, İran'ın nükleer sorununun çözümü için hazırlanan öneri paketini Tahran'a getiren Solana, öneri paketini Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'ye iletmişti.

Tahran yönetimi de geçen ay, aralarında nükleer sorunun da bulunduğu dünya meselelerinin çözümüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile bazı uluslararası kurumlara bir öneri sunmuş, ancak resmi yanıt alamamıştı.

Bu arada Javier Solana, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve İran'ın nükleer konulardaki baş müzakerecisi Said Celili ile de görüştü. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeden sonra açıklama olmadı.

İran Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, Solana'nın öneri paketini sunmasından hemen sonra yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirmeyi askıya almayacaklarını vurgulamış ve öneri paketinde böyle bir talep olması durumunda paketi incelemeyeceklerini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious