İranlı, Bush'un davetini reddetti!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Amerika'yı ziyaret eden İranlı insan hakları savunucusu Ekber Genci, kendisini Beyaz Saray'a çağıran Bush yönetiminin davetini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basın dünyasının prestijli ödülü ''Altın Kalem Özgürlük''ü kazanan muhalif gazeteci Genci, geçen hafta Washington'da yaptığı bir konuşmada ABD politikalarını eleştirerek, bir ülkeye saldırarak demokrasi getirilemeyeceği yorumunu yapmıştı.

İran'daki eleştirel yazıları nedeniyle 6 yıl hapis yattıktan sonra geçen martta salıverilen Genci, Irak'ın ABD tarafından işgalinin bölgede demokrasinin gelişmesini engellediği ve aşırılık yanlılarının güçlenmesine yol açtığını ifade etti.

Genci'nin Washington'da bulunduğu sırada, geçen hafta bir grup İranlı muhalif, ABD Dışişleri yetkilileri Nicolas Burn ad Eliot Abrams Washington'da bir toplantı düzenlemişti.

Toplantıyı eleştiren Genci, bu gibi hareketlerin İran muhalefetinin güvenirliğini azaltacağını ileri sürdü. Genci, yine de İran muhaliflerin kabul gören bir lider altında birleşmeleri durumunda Amerikan yetkililerle görüşmeler yapabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious