İranlı bayan Ensari uzay yolcusu

İranlı bayan Ensari uzay yolcusu.6388
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Rusya Federal Uzay Ajansı, 2007 baharında İranlı bayan Anuşe Ensari'yi Soyuz Uzay Üssü'nden uzaya göndereceklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Aleksey Krasnov yaptığı açıklamada Ensari'nin Soyuz uzay üssünden hareketinde kullanılacak uzay aracında Japon kozmonotların bulunacağı ifade edilerek Ensari ile tüm detayların görüşüldüğü bir anlaşma metni imzalandığını söyledi. Krasnov bahar yolculuğu için iki adaylarının olduğunu bunlardan Microsoft eski yöneticilerinden Charles Simonyi'nin işle ilgili planlarında değişiklik olması nedeni ile Ensari'nin tek aday olarak kaldığını söyledi. Şubat ayında yapılan sağlık testlerini de başarı ile geçen Ensari şimdi uzay yolculuğu için gün sayıyor.
1967 Tahran doğumlu Anuşe Ensari'nin ailesi İran Devrimi sonrası ABD'ye göçmek zorunda kalmış. Ensari'nin kocası ve kardeşi ABD'de telekom teknolojileri ve donanımlarının üretildiği bir şirket kurmuş. Şirketleri aracılığı ile milyon dolarlar kazanan aile daha sonra Prodea yatırım şirketi ve fabrikalar da açmış. Farisi aile son yıllarda uzay turizmi ile de ilgilenmeye başlamış.

Prodea şirketi uzay yolculukları organizasyonu yapan uluslar arası Space Adventures Şirketi ile anlaşma yaparak Rusya'da ortak çalışmalarda bulunmaya başlamışlar. Rusya ile ortak çalışmalarda bulunan ikili Explorer adlı bir uzay uçağı filosu geliştiriyor. Explorer uydu araçları ikinci bir uçakla uzayın sınırına kadar ıkacak ve orada ateşleme gerçekleşecek. Explorer uçakları uzay turizmi yapan firmalara satılacak. Space Adventures yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre dünya uzay turizminin yıllık getirisi 1 milyar dolardan fazla olacak. Ensari'nin uzay yolculuğunu kendileri için de bir reklam olacağını düşünen firma komisyonundan vazgeçerken, Ensari'nin sekiz günlük yolculuk için Soyuz uzay üssüne 20 milyon dolar ödemesi gerekiyor.

İngiliz ve Amerikalı yatırımcılar 100 milyon dolarlık bir proje ile uzay turizmini 2005 yılında başlatmışlardı. SpaceShipOne da uzaya giden ilk sivil uzay aracı olarak biliniyor. SpaceShipOne'ın 2005 yılında gerçekleştirdiği 3 başarılı uzay uçuşu yapmıştı. Farslı aile Ensariler 2004 yılında düzenledikleri Ansari X Prize ödüllerinde SpaceOneShip özel uzay aracına 100 km irtifa sınırını aştığı için 10 milyon dolar ödül vermişti.

Kaynak sıkıntısı çeken Rusya Federal Uzay Ajansı sivil çalışmalara başlamış ve Space Adventures şirketi ile birlikte daha önce de üç zengin işadamını uzaya götürmüştü. 2001'de Dennis Tito, 2002'de Mark Shuttleworth ve son olarak Greg Olsen 20 milyon dolar karşılığında Ekim 2005'de uzaya çıkmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious