İranlı diplomatlar 27 yıldır kayıp

İranlı diplomatlar 27 yıldır kayıp.16109
  • Giriş : 04.07.2009 / 14:28:00

İran, ''İsrail'in eliyle 27 yıl önce Lübnan'da kaçırılan dört diplomatın bulunması için çalışmaların ciddiyetle ve kararlılıkla sürdürüldüğünü'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, diplomatların kaçırılışlarının yıl dönümü anısına düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, ''Diplomatların kaçırılması emrini veren ve asıl sorumlu siyonist rejimdir'' dedi.

İsrail'in uluslararası yasa ve normlara bağlı olmadığını savunan Mutteki, ''Siyonist rejim, gayrimeşru bir rejimdir ve 60 küsur yıllık tarihi tehdit, yıldırma, sürgün, öldürme, işgal ve terörle özdeşleşmiştir'' ifadelerini kullandı.

İranlı Bakan, ''İsrail, tarihi boyunca işlediği katliamlardan dolayı adalete teslim edilmedir'' diye konuştu.

İran'ın Beyrut Büyükelçiliği, geçen yıl, Ahmed Mutevesilyan, Seyyid Muhsin Musevi, Tagi Rasteger Mugaddem ve Kazım Akhavan adlı diplomatların sağ ve İsrail'in elinde olduğunu açıklamıştı.

Uluslararası topluma çağrı yapan İran, insan hakları örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organlarının konuyu takip etmelerini ve İsrail'i bilgi vermeye zorlamalarını istemişti.

Kayıp Diplomatları Bulma Komitesi de diplomatlar hakkında bilgi ve belge sunanlara 1 milyon dolar ödül vereceğini bildirmişti.

Lübnan'ın kuzeyinde Temmuz 1982'de kaçırılan İranlı dört diplomatın daha sonra İsrail'e teslim edildiği sanılıyor. İran, diplomatlarının İsrail'in elinde bulunduğuna inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*