İranlı kaçtı mı kaçırıldı mı?

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Türkiye’de kaybolan eski İran Savunma Bakanı Yardımcısı General Ali Askari’nin ardından başlayan tartışma sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Telegraph, İranlı generalin ailesinin de Tahran’da ayrıldığına dikkat çekerek, Liberation gazetesi, Askari için "rejimin ağır toplarından biri" değerlendirmesinde bulundu.

TELEGRAPH: "KAYIP İRANLI’NIN AİLESİ DE İRAN’DAN AYRILMIŞ"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’ye geldikten bir süre sonra ortadan kaybolan eski İran ajanı General Ali Askari’nin ailesinin de, Askari’nin kaybolmasından bir süre önce İran’dan ayrıldığını yazdı. Gazete, bu durumun İranlı generalin kaçırılmadığı, bizzat kendisinin kaçtığı iddialarını güçlendirdiği değerlendirmesinde bulundu.

FT: "İRANLI BİR DIŞİŞLERİ YETKİLİSİ ANKARA’YA GELDİ"

Financial Times gazetesi de aynı zamanda İran’ın eski Savunma Bakan Yardımcısı olan Askari’nin ortadan kaybolması hakkında Türk İçişleri Bakanlığı’nın bir soruşturma başlattığını yazdı. Haberde, İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nin, Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğunu ayrıca İranlı bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin Ankara’ya gelerek Tahran’ın kaygılarını ilettiği ifade edildi.

LİBERATİON: REJİMİNİN AĞIR TOPLARINDAN BİRİ

İranlı generalin esrarengiz kayboluşuna çok ilgi gösteren Fransız gazetelerinden Liberation da, Askari’nin "rejimin ağır topları"ndan biri olduğunu belirterek daha çok CİA ve Mossad’dan kuşkulandığına, İsrail Radyosu’nun da generalin eşi ve çocuklarının kayboluşunun açıklanmasından önce İran’dan ayrıldıklarını duyurduğuna dikkat çekti. İranlı yetkililerinin Türk basını yazıncıya kadar sessiz kaldıklarını kaydeden gazete, İsrail’in yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerindeki güvenlik önlemlerini artırdığını da yazdı.

LE FİGARO: İSRAİL, İRAN’DAN KUŞKULANIYOR

Büyük Fransız gazetelerinden Le Figaro da, general Askari’nin "Hizbullah ve başka terör örgütleri ile irtibat" sağladığı, İran’ın nükleer programına ilişkin bilgisinin bulunduğu savlarına dikkat çekerek bu olayın "esrarengiz" yönlerinin en çelişkili iddialarına yol açtığını yazdı. Gazete, İsrail’in İran’in kaçırma olayları veya saldırıları düzenlemesinden korktuğunu da belirtti.

EL CEZİRE: "İRAN BATIYI SUÇLUYOR"

El Cezire televizyonu ise İran’ın, eski savunma bakanlarının ortadan kaybolması nedeniyle Batılı hükümetleri suçladığını belirtti. Haberde Askari’nin İstanbul’a gelişinden üz gün sonra kaybolduğu ve ortada hastalandığı ya da öldüğüne dair bir kanıt bulunmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious