İranlı liderler, Maliki'ye, yardım taahhüdünde bulundu

İranlı liderler, Maliki'ye, yardım taahhüdünde bulundu.11652
  • Giriş : 09.08.2007 / 22:43:00
  • Güncelleme : 09.08.2007 / 21:34:14

İranlı liderler, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye, Irak’ın güvenliği için yardım taahhüdünde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi, ülkesini ziyaret eden Maliki ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta istikrarın sağlanmasını ümit ettiklerini, buradaki güvenliğin İran ve bölgenin güvenliği anlamına geleceğini kaydetti.
Davudi, Irak’ta barış ve sükunetin tesis edilmesinin, işgalcilerin bu ülkeden çekilmesi ve iç işlerine karışmamasına bağlı olduğunu belirtti.
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki de, ABD’nin Irak’ta bulunmasının durumu zorlaştırdığını ve "düzeni bozduğunu" belirterek, Irak güçlerinin güvenliğin sağlanması alanında yetkiyi Amerikalılardan almaları durumunda, etkili bir adım atılması ve gelecek için görüşmeler yapılması konusunda ümitli olunabileceğini söyledi.
Irak Başbakanı Maliki de, güvenlik konusunun önemli olduğunu belirtti ve İran’ın Irak’a daha fazla petrol ürünü sağlamasına vesile olacak ekonomik anlaşmalar üzerinde çalışmanın da gerekliliğine işaret etti.
Maliki’ye refakat eden Irak Dışişleri Hoşyar Zebari ise İranlı yetkililerle Bağdat’ta ABD, İran ve Irak arasında yapılan toplantı hakkında görüştüklerini belirterek, "İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bu diyaloğun özellikle de sınır konuları üzerinde devam etmesi hususunda gerçekten istekli olduğu izlenimi edindik" diye konuştu.
Tahran’daki temaslar sırasında Irak ve İranlı yetkililerin ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi alanında da bir arayış içinde oldukları, üzerinde çalışılan bazı anlaşma taslaklarına göre İran’ın Bağdat’taki Sadr semtinde elektrik üretecek bir santral yapmayı planladığı, ayrıca İran’ın Irak’a bu yıl 400 bin ton likit gaz ve gaz yağı vereceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious