İranlı Nida'yı öldüren silah CIA'nın!

İranlı Nida'yı öldüren silah CIA'nın!.8952
  • Giriş : 30.06.2009 / 10:09:00

Tahran yönetimi, İran'daki gösterilerde vurulan Nida'nın CIA tarafından kasten kameralar önünde öldürüldüğünü, kurşunun İran milislerine ait olmadığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından adeta kaosa sürüklenen İran'da, muhalefet gösterileri esnasında öldürülen Nida Aga Sultani'nin CIA kurşunuyla vurulduğu iddia edildi. Ölümüyle birlikte Ahmedinejad karşıtlarının simgesi haline gelen Nida ile ilgili Tahran yönetimi dün şaşırtıcı iddialar ortaya atarak genç kızın üzerindeki kurşunun İranlı milislere ait olmadığını, cinayetin kameralar önünde gerçekleştirilmesinin de kuşku uyandırdığını öne sürdü.

NEDEN KAMERALARIN ÖNÜNDE?

İran dini lideri Hamaney geçen cuma “Nida Batılılar tarafından öldürüldü” iddiasında bulunurken ülkenin Meksika büyükelçisinin CNN'e verdiği demeç tartışmayı ileri bir boyuta taşıdı. Büyükelçi, kurşunun Besiçlerin kullandığı türden olmadığını öne sürdü. Büyükelçi “Gösterilerin yoğun olmadığı bir noktada, bu kadar kameranın önünde öldürülmesi ilginç bir durum. Bu CIA'in bir oyunu” diye konuştu.

AHMEDİNEJAD SORUŞTURUN DEDİ

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise cinayetin araştırılması talimatını verdi. Ahmedinejad, “Yargı, olabildiğince ciddi bir şekilde Aga Sultan'ın öldürülmesi olayını araştırsın. Sorumlular yakalanarak yargılansın ve sonuç halkın bilgisine sunulsun” ifadesini kullandı.

İngiliz elçiliğindeki 5 İranlı serbest

İran'da gözaltına alınan ve İngiltere ile krize yol açan İngiltere Büyükelçiliği'nin 9 İranlı çalışanından 5'i serbest bırakıldı. İngiltere elçilik çalışanlarının gözaltına alınması İngiltere'nin tepkisine yol açmış iki üke, diplomatları karşılıklı sınır dışı etmişti.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*