İranlı Samand'ın Türkiye fabrikasında bin kişi çalışacak

İranlı Samand'ın Türkiye fabrikasında bin kişi çalışacak.16479
  • Giriş : 17.04.2008 / 20:14:00

Bin kişilik istihdam oluşturacak otomobil fabrikasının 2009'da faaliyete geçmesi planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"'Samand'' marka otomobili üreten İran'ın Khodro Company (IKCO) firmasının, Türkiye'de yatırım kararı aldığı bildirildi.

IKCO'nun Türkiye Distribütörü MYS Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, yaptığı açıklamada, İran Sanayi ve Maden Bakanlığının Türkiye'de otomobil üretimine yönelik kararı onayladığını, konuya ilişkin duyurunun firmanın resmi internet sitesinde yer aldığını belirtti.

IKCO'nun Türkiye'de bir otomobil fabrikası kurmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 2,5 yıldır görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Seskır, ''İlk olarak Bulgaristan'a yapılması düşünülen yatırımı, uzun süren görüşmelerin ardından Türkiye'ye getirmenin gururunu yaşıyoruz'' dedi.

BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Seskır, fabrikanın kurulmasına yönelik MYS Otomotiv ile IKCO arasında tüm imzaların atıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''2009 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrikanın Marmara Bölgesi'ne kurulması düşünülüyor. Faaliyete geçtiğinde Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya'ya ihracat bu fabrikadan yapılacak. Fabrikanın, 300 milyon dolarlık ihracat kapısını açması bekleniyor. 'Samand'ın yanı sıra 'Soren' ve yeni çıkacak modeller de burada üretilebilecek. İlk planda yaklaşık 1000 kişi istihdam edilecek.''

IKCO'nun büyüme ve dünyaya açılma kararı doğrultusunda son 2 yılda Azerbaycan, Arjantin, Belarus ve Suriye'ye yatırım yaptığını anlatan Seskır, bunların arasında en büyük yatırımın Türkiye'de gerçekleştirileceğini bildirdi.

FABRİKA YERİ

Seskır, özellikle ''Samand''ın yılbaşından bu yana 1600'ün üzerinde satış adedine ulaşmasının, IKCO'nun Türkiye'ye yatırım yapma kararında büyük etkisi olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

''İran, Türkiye'ye çok büyük önem veriyor. 19 bin 900 YTL'den satışına başladığımız 'Samand'a Türk tüketicisinin ilgisi çok olunca, bize verdikleri önem daha da arttı. Türkiye'nin her yerinden yatırım yapacağımız yerle ilgili teklifler alıyoruz. Fabrika, incelemelerimizin ardından en iyi yere yapılacak. Bununla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious