İranlı şarkıcının ölümüne kaçışı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

19 yaşındaki İranlı Mahshar bir şarkı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir yetkili, babasını ”Kızını bir saat içinde kaçır yoksa bir daha göremezsin” diye uyardı. Mahshar da Türkiye’ye sığındı.

İranlı kadın şarkıcı Mahshar, ikiz kardeşiyle CD çıkardı. Ancak ’yabancı erkekler sesini duydu’ gerekçesiyle polis peşine düştü. Polisin elinden son anda kurtulan Mahshar, Türkiye’ye sığındı.

İranlı kadın şarkıcı Mahshar, filmleri aratmayacak bir kaçış öyküsüyle hapisten kurtulurak Türkiye’ye kaçtı. Mahshar, kadınların erkeklere şarkı söylemesinin yasak olduğu İran’da, ikiz kardeşi ile albüm yaptı. Tekno tarzı şarkılar, internet üzerinden dünyaya yayıldı ve özellikle İngiltere’de büyük ilgi gördü. Bunun üzerine İran emniyeti, Mahshar’ın peşine düştü. 19 yaşındaki Mahshar’ın hayatını değiştirense bir son dakika telefonu oldu. Profesör olan babasını arayan bir bürokrat arkadaşı, ”Kızını bir saat içinde kaçır, yoksa bir daha göremeyebilirsin” deyince Mahshar, filmleri aratmayacak bir şekilde, bir ay önce Türkiye’ye kaçtı. İranlı şarkıcı şimdi İran’da kalan ailesinin yolunu gözlüyor. Ailesinin desteği ile 4 yaşından bu yana müzikle uğraşan Mahshar ve ikiz erkek kardeşi, iki yıl önce dans müziği tarzında bir albüm hazırladı.

DJ MERYEM OLARAK TANINDI

İran’da erkeklere şarkı söylemesi yasak olan Mahshar, bir yandan da yardım kurumlarının davetlerinde kadınlara şarkı söylüyordu. Mahshar’ın hayatı, konser arasında CD’sinin hırsızlar tarafından çalınması ile bir anda değişti. ’Ye Ye Ye’ adlı şarkı bir süre sonra internette dolaşmaya başladı. İran’dan dünyaya yayılan şarkı, DJ Meryem adıyla tanıtıldı. Farsça şarkı, önce İngiltere’deki İran kökenliler arasında ilgi gördü. Polise yakalanmak üzereyken bir gece yarısı Türkiye’ye kaçan Mahshar, ”Sürekli ölüm korkusuyla yaşıyordum. Yaşamak için Türkiye’yi tek çare olarak gördüm” diyor ve yaşadıklarını şöyle anlatıyor: ”Babamın üst düzey bir bürokrat arkadaşı aramış ve ’Bir saat içinde kızını kaçır. Yoksa bir daha göremezsin’ demiş. Adımı da kısa bir süreliğine arananlar listesinden sildirmiş. O arada Tahran’dan uçakla İstanbul’a geldim. İstanbul’dan da Ankara’ya geçtim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious