İranlı turstler nasıl şok etti?

İranlı turstler nasıl şok etti?.19996
  • Giriş : 30.05.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 18:50:30

İranlı turistler, alternatif turizm hizmeti veren otelleri şoke etti. Turizmciler, en çok tanıtımı İran'da yaptılar, ancak İranlılar, başka bir yöntemle Türkiye'de tatil yapmayı seçtiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alternatif turizm ya da muhafazakar tatil, son dönemde popüler olmaya başladı.

Sektörün en büyüğü olan Kamer Holding'e bağlı oteller oldu. 1999 yılından bu yana alternatif tatil fırsatı sunan şirket, önce Alanya'da Sah inn Suit oteliyle hizmet verdi. Geçtiğimiz yıl ise Antalya Kumluca'da 5 yıldızlı bir tatil köyünü işletmeye başladı.

10 bin yatağın bulunduğu sektörde toplam 2 bin yatağa sahip olan Sah inn oteller zinciri, şehir ve termal otel işletmeciliğine hazırlanıyor.

İRANLI TURİSTLER NASIL ŞAŞIRTTI?

Kumluca Mavi Kent'te hizmet veren oteli basına tanıtan Genel Müdür Ruhat Ülgen, bazı deneyimlerini de paylaştı. İran'da ciddi tanıtım yapmalarına rağmen bu ülkeden bekledikleri ilgiyi göremediklerini açıklayan Ülgen, şunları söyledi:

"Rus, Alman ve İngiliz ağırlıklı çalışan oteller bu ülkelerden turist çekmeye çalışıyorlar. Biz de kendi

konseptimize uygun ülkelerden müşteri çekebileceğimizi sanarak bu ülkelere yöneldik. İran'la pazara girmek istedik. Ancak bir türlü olmadı. Çünkü İranlı turistler ülkelerindeki baskıcı rejimden dolayı genelde 'Alternatif Turizm' konseptini değil Rus ve Alman turistlerle birlikte tatil yapmayı tercih ediyorlar."

Ruhat Ülgen, bir soru üzerine "Biz iktidarlara bağlı bir trend oteli değiliz. 1999'dan beri bu sektördeyiz. Ve hızla büyüyoruz. Ekonomik ve hizmet kalitesi anlamında gidebileceğimiz yere kadar da gideceğiz" diye cevap verdi.
TUR OPERATÖRLÜĞÜNE HAZIRLANIYORLAR

Alternatif turizm otellerinin pazarlanmasında zorluklar yaşandığını anlatan Ülgen, şöyle dedi:

"Karşımızda pazarlamayı kolaylaştıracak bir acente bulamıyoruz. Operatörlere baktığınızda daha çok yabancıların gittiği otellere yöneliyorlar. Bir ETS ya da Jolly bize gelip "sizi satalım' demedi. Bu yüzden pazarlamayı kendimiz yapıyoruz. Pazarlama stratejilerimizi kendimiz belirliyoruz. İnternet, gazete ve televizyon aracılığıyla duyurumunu sağlıyoruz. Daha çok iç pazar müşterilerine hitap ettiğimiz için Türkiye'de çok kolay oluyor. Yurtdışında ise alternatif turizmin içinde çıkmazları var.

Çalıştığımız acenteler tam olarak tur operatörü şeklinde değil. Tur operatörlüğü için Ankara, İstanbul ve Konya'da şubelerimizi oluşturduk. İnşallah önümüzdeki yıllarda tur operatörlüğü işine başlamayı düşünüyoruz."

TURİZM BAKANLIĞI'NDAN DESTEK ALAMIYORUZ

Alternatif turizmin Türkiye'de yeterince desteklenmediği görüşünü dile getiren Genel Müdür Ülgen, alternatif turizmin bir politikası olmamasından dolayı, potansiyeli daha geniş kullanmakta sıkıntılarının bulunduğunu dile getirdi. Ülgene, "Ayrıcalık istemiyoruz. Diğer yabancı turizm otelleri gibi desteklenmek istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious