İran'lının kaçırmadığı Türk yarışması

İran'lının kaçırmadığı Türk yarışması.11155
  • Giriş : 20.10.2008 / 22:13:00

Bizde izlenme oranları düşük olan birçok dizi ve sinema filminin İran da hayran kitlesi o kadar büyük ki 'bu ne sevgi' dedirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bizde izlenme oranları düşük olan birçok dizi ve sinema filminin İran da hayran kitlesi o kadar büyük ki “bu ne sevgi ah” dedirtiyor. İran halkı Türk televizyonlarında gösterilen tüm programları ve karakterleri çok beğendiklerini her defasında dile getiriyor.

İranlılar kendi televizyon programlarını seyretmektense Türk televizyonlarından dizi ve yarışma programı izlemeyi tercih ediyor. İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Ebru Gündeş ve Bülent Ersoy gibi popüler şarkıcıların takibini yapanlar halkın gelir düzeyi yüksek ve akademik kesimlerden insanlar olması ilgi çekici bir durum.

Neden Türk TV?

Devrim sonrası gelişmelerin ardından kendi televizyonlarının yetersiz olduğunu düşünen birçok İranlı aile Türk televizyon yapımlarını büyük beğeni ile izlediklerini ifade ediyor. Yaşlısı, genci, Azerisi veya Farlısı fark etmiyor. Akşam olduğunda yarışma ve eğlence programlarının müptelası olan İran halkı en çok “Acun” diyor.

“Türkçeyi sizin televizyonlardan öğreniyoruz.”

İran'da okuma oranı oldukça yüksek. Her iranlı hem Farsça hem latince yazabiliyor. Okullarda aldıkları eğitimle İngilizceyi rahatlıkla konuşabilen halk buna birde Türkçeyi eklemiş durumda.

Türk televizyonlarını izleyerek Türkçeyi çok güzel telaffuz eden İranlılar yaşlısı genciyle “BİZİ” izliyerek şunları söylüyorlar: “Bizler eczaneden ilaç alırken İngilizce, okulda Farsça evde Türkçe konuşuyoruz, ayrıca yazarken Fars ve Latin alfabesi ile yazıyoruz.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*