İran'dan Kürtlere vaad

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Sürgündeki İran Ulusal Direniş Konseyi Başkanı Meryem Rajavi, rejimin değişmesi durumunda İran'da yaşayan Kürtlere otonomi vereceklerini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rajavi, İran Ulusal Direniş Konseyi'nin Paris'te dün gece Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği, Avrupa ülkelerinden 40 bine yakın muhalif İranlının katıldığı buluşmada yaptığı konuşmada İran'daki etnik azınlıkların maruz kaldığı baskıları kaldıracaklarını belirterek, "Yarının İran'ında Kürt halkına otonomi hakkı tanınacaktır" dedi. İran'a karşı savaşa da, yönetimiyle anlaşmaya da karşı çıktıklarını ifade eden Rajavi, İran'da tek çözümün demokrasinin inşa edilmesi olacağını savundu.

Avrupa ülkelerinden çok sayıda siyasetçinin de destek verdiği mitingte "Zafer sabahı çok yakın" diyen muhalif İranlıların seçilmiş lideri, 'yarının İran'ında' herkese temel insan hakları ve bireysel özgürlüklerin tanınacağını, din ve devlet işlerinin ayrılacağını, çoğulcu bir cumhuriyet kurulacağını, hukukun bağımsızlığının sağlanacağını, serbest pazar kurallarının uygulanacağını ve İran'ın nükleer silahlardan arındırılacağını ifade etti.

Rajavi, rejimin devrilmesinden sonra altı ay içinde kurucu bir meclis toplayacaklarını bildirdi. Konuşmasında batılı ülkeleri de çıkarları doğrultusunda İran rejimi ile pazarlık masasına oturmakla suçlayan muhalif lider, "Ne silah istiyoruz, ne de para. Tarafsız kalın yeter" şeklinde konuştu. Rajavi, 2003 yılında Konsey'in Paris yakınlarındaki merkezini basan Fransa'yı açıkça İran'la pazarlık yapmakla suçladı.

İran yönetimini ülkede İslam adına katliam yapmakla suçlayan Rajavi, Iran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat ve yönetimin 'Müslümanların ve İslam'ın düşmanı' olduğunu ileri sürdü. Buluşmada Fransa eski Başbakanı Edit Cresson ve Avrupa Adalet Divanı eski üyesi yargıç Lord Gordon Slynn da İranlılara hitap etti. 2003 yılına kadar Avrupa Birliği terör listesinde bulunan Konsey daha sonra bu listeden çıkarılmıştı. Konsey başkanı Rajavi, geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi'ni ziyaret etmişti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious