İran'lı sevgiliye müebbet!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Mehmet Gülbiz'i bıçaklayarak öldürdüğü öne sürülen Parisa Esteshamnia'nın müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Parisa Esteshamnia ve avukatları ile Mehmet Gülbiz'in ablası olan müdahil Özgül Gülbiz katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Yavuz Özeren, 4 Şubat 2005 tarihinde Mehmet Gülbiz'in evinin kapı aralığından dışarı duman sızdığını fark eden komşuların durumu polise bildirdiğini, olay yerine gelerek daireye giren güvenlik kuvvetlerinin Mehmet Gülbiz'in birçok yerinden bıçaklanarak öldürüldüğünü, ayrıca cesedi ile birlikte evinin de yakılmak istendiğini belirlediğini söyledi.

Bilgisayar kayıtlarından hareket edilerek sanığa ulaşıldığını ifade eden Özeren, başlangıçta olayı inkar eden sanığın, daha sonra Mehmet Gülbiz ile bir süre arkadaşlık yaptığını, kendisinde bazı resimlerin olduğunu, bunları almak istediğinde Gülbiz'in cinsel birleşmeye zorladığını, kabul etmeyince de üzerine saldırdığını, bu saldırı sırasında önünde bulunan bıçağı alarak kendisini bıçakladığını savunduğunu kaydetti.

Sanığın sonraki aşamalarda da olayı farklı farklı anlattığını bildiren Özeren, olay sırasında sanık ile ölen arasındaki ilişkiyi görüntüleyen kamera kayıtlarında ise başlangıçta 2 kişi arasında meydana gelebilecek cinsel birleşme görüntüsü olduğunu, devamında cinsel birleşmeye farklı bir boyut getirmek amacıyla sanık tarafından inandırılan Gülbiz'in el ve gözlerini bağladığını, bir süre seviştikten sonra “Bir şey getireceğim” diyerek odadan ayrıldığını, döndüğünde elinde 20 santimetre uzunluğunda bıçak bulunduğunu, yine sevişiyormuş gibi davranıp aniden ve bütün gücüyle Mehmet Gülbiz'e sapladığının görüldüğünü ifade etti.

Savcı Özeren, sanığın, ölenin hareketsiz hale gelmesinden sonra odadan çıktığını, bir süre sonra geri dönerek öldüğünden emin olmak için bıçağı saplamaya devam ettiğini, nitekim Adli Tıp Kurumu raporunda Gülbiz'in vücudunda 39 adet kesici ve delici alet yarası tespit edildiğini söyledi.

Savcı Özeren, ceza yargılamasında örnek olarak ele alınacak bu davada bir kişinin kendi ölümünü çok net bir şekilde kalıcı belgesel niteliğinde kayda aldığını, ibret olacak nitelikteki öldürme eylemi değerlendirildiğinde olayın çok iyi tasarlanmış öldürme eylemi olarak gerçekleştiğini, ayrıca eylemin devamında ve sonundaki yakılma konumunda sanığın bu eylemi canavarca hisle işlediğinin anlaşıldığını belirtti.

Bu nedenle sanığın “canavarca bir hisle tasarlayarak adam öldürmek” suçundan yeni TCK'nın 82/a-b maddeleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını isteyen Savcı Özeren, sanığa ayrıca, olay gecesi ölene ait bazı eşyayı alarak hırsızlık suçunu da işlediği gerekçesiyle 3 ile 7 yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etti.
Mütalaaya karşı savunması sorulan Parisa Esteshamnia, savunmasını hazırlamak için süre istedi.

Sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, Esteshamnia ve avukatına son savunmalarını hazırlaması için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious