IRCICA Kütüphanesi taşınıyor

IRCICA Kütüphanesi taşınıyor.16205
  • Giriş : 16.05.2009 / 14:41:00

IRCICA Kütüphanesi Yıldız Sarayı Silahhane Binası, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 17 Mayıs 2009 Pazar günü açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslam medeniyetinin eserlerini, ilgili incelemeleri, dünya toplumlarının dil ve kültür coğrafyasını belgeleyen kaynak kitapları bünyesinde barındıran IRCICA Kütüphanesi, Yıldız Sarayı Silahhane binasında, bir çok 'ilk'leri ve günümüz dünyasına hizmet edecek modern uygulamalarıyla 'bilgi ve kaynağa ulaşım' halesini genişletiyor.

İslam Medeniyeti ve İslam ülkelerinin tarihi ve kültürü konularında çalışan İslam, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Kütüphanesinin Yıldız Sarayı Silahhane binasına yerleşimi tamamlandı. Yeni yerleşim vesilesi ile kütüphanede büyük çaplı genişletme programı uygulandı. Ayrıca kütüphane elektronik yollarla tüm dünyadan erişim imkanı sağlayacak teknoloji ile donatıldı. Dünyanın her yerinden ulaşılabilen sayısal kütüphanesi ile İslam tarihinde bilgiye ve bilime verilen öneme gönderme yapan kütüphane, araştırmacılara açık olarak kurulmuş Hizanat El-hikme'lerin günümüz dünyasına hizmet eden en modern uygulamasını gözler önüne seriyor.

400 BİN KİTAP ve ESER, 5 KİLOMETRELİK RAFLARDA

75 Ülkeden 582 kişi ve kurumla yayın değişimi faaliyetinde bulunan IRCICA Kütüphanesi; aralarında Kuran-ı Kerim'in ilk Latince tercümeleri, İbrahim Müteferrika baskıları ve Batı dillerinde yazılmış nadir eserler olmak üzere binlerce kitap ve eseri “dünya” ile paylaşıyor. 5 kilometreyi aşan kütüphane raflarında İslam Medeniyeti ile ilgili bilhassa tarih, coğrafya, bilim, sanat, din, edebiyat, felsefe gibi konularda yoğunlaşmış 130 farklı dilde 400 binden fazla materyal yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*