IRCICA'dan Başbakan Erdoğan'a ödül

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günümüzde açlık, yoksulluk, salgın hastalıklar ve şiddet gibi sorunların insanlığın ileriye umutla bakmasına engel olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'a, İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından Feriye Lokantası'nda düzenlenen törenle ''Kültürler arası Diyaloğu Himaye Ödülü'' verildi.

Ödülü Erdoğan'a İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren tarafından takdim edildi.

Daha sonra konuşan Erdoğan, kendisine verilen anlamlı ödüle layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, herkese teşekkür etti.

Erdoğan, insanlığın tarih boyunca kaydettiği gelişmelerin son dönemde büyük hız kazandığını belirterek, günlük yaşantının normal unsurları olarak görülen ileri teknoloji ürünlerinde gelişmelerin büyük çoğunluğunun tarihin çok küçük bir dilimi olan son döneme sığdırıldığını anlattı.

Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmenin bu kadar hız kazanmış olmasının, insanlığın karşı karşıya bulunduğu sorunların çözüme kavuşturulması bakımından yeterli olamadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Günümüzde açlık, yoksulluk, salgın hastalıklar ve şiddet gibi sorunlar, insanlığın ileriye umutla bakmasına engel olmaktadır. Ayrıca devletler arasında süre giden anlaşmazlıklar, yer yer bunların sıcak çatışmalara dönüşmesi, kitle imha silahlarının hala bir tehdit unsuru olarak varlığını sürdürmesi, terörün örgütlü bir suç olarak sınırları aşan bir nitelik kazanması, maalesef bu tabloyu biraz daha karanlık hale getirmektedir. İnsanlığın tüm bu sorunlarla birlikte mücadele etmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyoruz. Zira kültürler ve dinler arasındaki farklılıkları istismar etmekten fayda bekleyen aşırılık yanlıları, uluslararası toplumu yeni bir bölünmenin eşiğine getirmiş bulunmaktadır.''

-MEDENİYETLER İTTİFAKI-

Başbakan Erdoğan, böyle bir ortamda İspanya Başbakanı Zapatero ile birlikte başlattıkları medeniyetler ittifakı girişiminin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

BM Genel Sekreterinin himayesi altında yürütülen bu girişimle, farklı kültürler ve dinler arasındaki ortak noktaları ön plana çıkartarak medeniyet ittifakına katkıda bulunmayı hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, ''21. yüzyılın küresel barış projesi dediğimiz bu girişim, insanlığın suni çizgilerle bölünmesi yönündeki çabalara bugüne kadar verilmiş en anlamlı cevaptır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, farklı kültürler, farklı toplumların tarih boyunca aynı medeniyete kendi katkılarını yaptıklarını, ortak medeniyet değerlerini zenginleştirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dolayısıyla ne kimsenin medeniyet değerlerine tek başına sahip çıkmaya hakkı vardır ne de kimsenin kendisini egemen bir kültürün karşısında bastırılmış, sindirilmiş hissetmesine gerek vardır. Bu anlayışla Devlet Bakanımız Prof. Dr. Mehmet Aydın ve İspanyol Federico Mayor'un başkanlıklarında uluslararası planda tanınmış 20 değerli şahsiyet tarafından yürüttüğümüz titiz bir çalışma sonunda ortaya kapsamlı bir rapor çıkmıştır. Bu rapor sadece ekonomik bir çalışma olmayıp uygulamaya yönelik somut öneriler içermektedir.''

-PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ-

Erdoğan, BM Genel Sekreteri adına çalışmaları yürüten bir sekreteryanın, bu somut verilerin ne şekilde hayata geçirileceğine ilişkin bir uygulama planı hazırladığını bildirdi.

Türkiye'nin sürecin bundan sonraki bölümlerinde de üstlendiği sorumluluğa sıkı sıkıya bağlı kalacağını dile getiren Erdoğan, sürece aktif biçimde katkıda bulunmaya da devam edeceklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, bu sürecin doğal olarak sadece devletleri ilgilendirmediğini belirterek, ''Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen çabalar, uluslararası toplumun tüm kesimlerinin ilgisini hak etmektedir. Uluslararası kuruluşlar, iş dünyası temsilcileri, basın yayın kuruluşları, fikir önderleri, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşlarının bu çabalarımıza katkılarını bekliyoruz'' diye konuştu.

Erdoğan, bu vesileyle İslam medeniyeti ve kültürünün daha iyi anlaşılmasına ve tanınmasına önemli katkılarda bulunan IRCICA'nın faaliyetlerinden de söz etti.

İslam Konferansı Teşkilatının kültürel alanda aktif bir kuruluşu olan bu merkeze üye ülkelerin tarih, kültür ve sanat mirasları hakkında önemli araştırmalar yaptığını hatırlatan Erdoğan, merkezin çeşitli kitaplar yayınladığını, kongre, konferans ve sergiler düzenlediğini anlattı.

Başbakan Erdoğan, ''Zamanında Prof. Dr. İhsanoğlu'nun önemli katkıları ile yürütülen bu çalışmaların bugün başka ellerde yine başarı ile devam ettirildiğini memnuniyetle gözlemliyorum'' dedi.

IRCICA'nın kültürler ve medeniyetler arasında diyalog ve anlayışın güçlenmesine katkıda bulunacağından şüphe duymadığını dile getiren Erdoğan, bu çalışmaları bugüne kadar olduğu gibi bundan sona da desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious