İrfan Ülkü dualarla uğurlandı

İrfan Ülkü dualarla uğurlandı.12532
  • Giriş : 19.10.2008 / 20:23:00

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek için gittiği Azerbaycan'da geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İrfan Ülkü son yolculuğuna uğurlandı. Ülkü'yü son yolculuğunda ailesi, bürokrasi, siyaset, sanat dünyası yalnız bırakmadı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk dünyasına kalemiyle hizmet vermeyi kendisine görev edinen Yeniçağ yazarı İrfan Ülkü'yü ailesi, sevenleri, bürokrasi, siyaset, sanat ve edebiyat dünyasından temsilciler ile çok sayıda gazeteci arkadaşı, son yolculuğuna uğurladı. İkamet ettiği Emirgan semti camisinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazında çok sayıda Emirganlı da hazır bulundu. Ülkü'nün ağabeyi Ünal Ülkü, kızı Feride Melis Duran ve kızkardeşi Şeyda Yılgör, cenaze namazı öncesinde taziyeleri kabul etti.

Tabutu iki ülke bayrağına sarıldı
Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, eski bakanlar Koray Aydın, Mükremin Taşçıoğlu, DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar, Yeniçağ gazetesi imtiyaz sahibi Ahmet Çelik, çok sayıda eski milletvekili ve başta Marmara Grubu Başkanı Akkan Suver olmak üzere Türk dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı cenaze namazının ardından Ülkü'nün naaşı, Emirgan Mezarlığı'na defnedildi. Adli Tıp Estitüsü Kurumu'nda ağabeyi Ünal Ülkü'nün isteği üzerine yapılan otopsi sonrasında camiye getirilen Ülkü'nün tabutuna, Türkiye ve Azerbaycan cumhuriyetleri bayrakları sarıldı.

Beklenmedik ölüm
İrfan Ülkü, bir süredir seçimleri izlemek için gittiği Azerbaycan'da görevli olarak bulunuyordu. Azerbaycan'ı çok iyi bilen Ülkü, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından gazeteci arkadaşları Cumhuriyet Gazetesi yazarı Leyla Tavşanoğlu, Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat ve Vatan Gazetesi yazarı Can Ataklı ile tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ettiği gezide aniden kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine ağabeyi Ünal Ülkü, cenazenin defnedilmesinden önce mutlaka otopsi yapılarak ölüm nedeninin bilimsel olarak da belirlenmesi talebinde bulundu. Ünal Ülkü, çok ani bir ölüm şekli ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Ağabeyimin bu şekilde ölmesi, pek kafama yatmadığı için otopsi yapılmasını istedim” dedi.

Tam bir dava adamıydı
Mehmet Ağar (DP eski Genel Başkanı): Ben emniyette genç bir şube müdürü olduğum dönemde, o da genç bir gazeteciydi. Bundan dolayı çok yakın tanışırız. Bir dava ve ülkü adamıydı çok yazık oldu.
Muhittin Nalbantoğlu (Gazeteci-Yazar): Büyük bir kayıp. Boşluğu hiçbir zaman doldurulamaz.
Aslan Bulut (Gazeteci): İrfan iyi bir gazeteci olmasının ötesinde bir Türk dünyası aşığıydı. Türk cumhuriyetlerinde çeşitli faaliyetlerden edindiği intibaları stratejik düşünceye dönüştüren mükemmel bir aydındı.
Kenan Akın (Gazeteci-Yazar): Ölümü bizi çok sarstı. Memleketini ve insanını seven iyi bir insandı. İkinci vatanı olarak Azerbaycan'ı benimsemişti.
Şemsi Sılkım (Gazeteci-yazar): İrfan iyi bir gazeteciydi, müthiş milliyetçi bir insandı, genç yaşta kaybettiğimiz için üzgünüz.

Törende İrfan Ülkü'nün kız kardeşi Şeyda Yılgör, kızı Melis Duran ve yakınları gözyaşlarına boğuldu.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*