Irkçı Belçikalıdan korkunç itiraf!

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Belçika' yı soğukkanlı bir şekilde işlediği cinayeterlere dehşete düşüren 18 yaşındaki ırkçı Belçikalı Hans Van Themsche ilk sorgusunda "polis tarafından vurularak durdurulmasaydı cinayetlerine devam edeceğini" itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savcı sözcüsü Reyniers, Anvers kent merkezini kan golüne çeviren saldırgan gencin polis tarafından vurularak durdurulmaması halinde cinayetlerine devam edeceğini, cinayetlerden birkaç saat evvel satın aldığı av tüfeğin haznesinde iki kurşunun, cebinde ise yirmiye yakın kurşunun olduğunu bildirdi.

Savcılık, Brüksel'de işlenen MP3 cinayeti sonrası yaptıkları acele beyanlardaki yanlışlıktan olsa gerek bu sefer daha temkinli açıklamalarda bulundu. Brüksel savcılığı, kamuoyunda 'MP3 cinayeti' olarak da bilinen, tren istasyonunda beklerken MP3 çalarını kapkaççılara vermemek için direnmesi sonucu bıçaklanarak öldürülen Belçikalı gençin cinayet zanlıları olarak hemen Faslı Müslüman gençleri hedef göstermiş fakat gerçek katillerin Polonyalı gençler olduğu anlaşılınca, Müslüman kamuoyundan özür dilemek zorunda kalmıştı.

'Irkçılık'tan söz etmenin erken olduğunu" savunan Anvers Bölge Savcı sözcüsü Reyniers, Belçikalı gencin sokakta gördüğü yabancı kökenlileri öldürmek maksadı ile silah satın alıp cinayetleri işlediğini doğruladı. Savcılık tarafından adam öldürmek ve cinayete teşebbüs suçları ile hakim karşısına çıkartılacak olan Belçikalı saldırganın gençliğinde kendisini bu eyleme iten nedenlerin olduğunu söylediği bildirildi. Savcı sözcüsü bu nedenlerin ne olduğunu soruşturmanın selameti için açıklayamayacağını söylerken, saldırganın herhangi ırkçı bir örgütle bağlantısının olmadığı üzerinde durdu. Savcılık resmi açıklamasında 'yok' diyor ama yine aynı açıklamada cinayet zanlısı gençin kendisini 'dazlak' (skinhead) olarak tanımladığına yer verilirken, saldırgan gençin halasının ırkçı Vlaams Belang-VB (Flaman Menfaatı) milletvekili, babasının ise ırkçı partinin kayıtlı militanı olduğu tespit edildi.

Sorgulama hakimi, tedavi için hastanede olan ırkçı gençin ilk ifadeleri alındıktan sonra adam öldürme ve cinayete teşebbüsten tutuklama emri çıkartıldı. Hukuki prosedür gereği yarın bir üst mahkemede tutuklama emrinin yerinde olup olmadığına bakılacağı öğrenilirken, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü belirtildi.

Geçtiğimiz perşembe günü öğlen saatlerinde o sabah satın aldığı av tüfeği ile Anvers şehir merkezinde kendi tabiri ile 'yabancı avına' çıkan ırkçı Belçikalı genç önce Songül Koç adındaki Türk kadını başörtülü olduğu için bankta kitap okurken vurarak ağır yaralamış, birkaç sokak sonra karşısına çıkan zenci genç kadını ve bakıcılık yaptığı yanındaki 2,5 yaşındaki bebeği vahşice katletmişti. Yakınlarda bulunan polis memurunun 'dur' ihtarına uymayan saldırgan genç polis tarafından ancak göğsünden vurularak durdurulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious