Irkçı Bulgarlar sınırda Türklere saldırdı

Irkçı Bulgarlar sınırda Türklere saldırdı.17075
  • Giriş : 03.07.2009 / 18:21:00

Bulgaristan’ın Aşırı milliyetçi ırkçı ATAKA partisi Türkiye'de yaşayan soydaşların Bulgaristan'a gidip seçimde oy kullanmalarını protesto etti. Irkçı grupla, polis arasında arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bulgaristan'ın Aşırı milliyetçi ırkçı ATAKA partisi mensubu bir gurup, Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısı önünde protesto yaptı. Türkiye'den gelerek Bulgaristan'a giriş yapan Türk plakalı araçları engellemek için eylem düzenleyen ATAKA lılar “Türkler dışarı” sloganları atarak sınır kapısına yürümek istedi.

Sınır kapısına yürümek isteyen ATAKA lılar ile polis arasında arbede yaşandı. Bu sırada Türkiye'ye girmek için kuyrukta bekleyen gurbetçiler korku dolu gözler ile olanları izlediler.

Bulgaristan'da aşırı milliyetçi söylemlerle tanınan ırkçı ATAKA partisi mensubu yaklayık 200 kişilik gurup, hafta sonu yapılacak seçimlerde Türkiye'den gidip oy kullanacak göçmenleri taşıyan otobüs ve otomobilleri engellemek için Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısının girişinde eylem düzenledi. “Türkler dışarı” sloganlarının atıldığı ve Türk partisi Hak ve Örgütlükler Hareketi'nin hedef alındığı eyleme katılanlara polis güçlükle engel oldu.

Bulgaristan'a giderek oy kullanacak göçmenlerden rahatsız olan ATAKA öğle saatlerinde Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda düzenlediği eylemle Türk plakalı araçların ülkeye girişini engellemek istedi. Türk plakalı bir yolcu otobüsüne engel olma girişiminde bulunan göstericiler polis barikatıyla karşılaştı. Polis göstericilerin yolu trafiğe kapatmasına izin vermedi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylem boyunca göstericiler yoldan geçen Türk plakalı TIR'lara da ıslıklı ve düdüklü protestoda bulundular. Göstericiler sık sık, Türklerin örgütlü olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'ni hedef alan sloganların yanı sıra “Kahrolsun HÖH, Türkler dışarı, Türkler Anadolu'ya, Yeniçerileri istemiyoruz” diye bağırdılar.
IRKÇI ATAKA LİDERİ SİDEROV: İKTİDAR OLDUĞUMUZDA TÜRKLERİ DURDURACAĞIZ

Türkleri durdurma eylemine katılan ATAKA Genel Başkanı Volen Siderov eylemde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan Bulgar vatandaşlarının Bulgaristan'da gelerek oy kullanmaları için Türkiye tarafından teşvik gördüklerini belirterek “Bugün aldığım bir habere göre, Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye'de ikamet sürelerini geçirmiş olanları Türkiye 'Gidip HÖH'e oy vermeleri karşılığında' affediyor. Pasaportlarına giriş yasağı damgası vurulmuyor. Biz iktidara geldiğimizde Türkiye'den gelip Bulgaristan'da oy kullanmayı yasaklayacağız. Şu anda burada Türkiye'den Bulgaristan'a oy kullanmak için gelenleri durdurmak için buradayız. Sandıktan güçlü çıkarsak bunları durduracağız. Bulgaristan'ın milli menfaatlerini gözeten tek parti biziz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*