'Irkçı değilim Kürtleri severim'

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Irkçılık iddialarıyla gurbet ellerde zan altında bırakılan Emre Belözoğlu konuştu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Bu olayda hatam küfür etmemdi. Irkçı değilim ama milliyetçilik derecem gerçekten had safhada. Ama yanlış anlamayın: Milliyetçiyim, ırkçı değil!"

'Artık küfretme-yeceğim diyemem!'

Emre Belözoğlu'yla İngiltere'de, Newcastle'da buluşuyoruz. Gözlerime inanamıyorum. Restoranın önünde, kırmızı şeridin arkasında 30 kadar İngiliz kız bekliyor. Çıkarken de Emre'nin fotoğraflarını çekip imza istiyorlar. Birkaç hafta öncesine kadar İngiltere'de ırkçılıkla suçlanan ve bunun için yargılanan milli futbolcumuz hakkındaki iddialar, İngiliz kızların ilgisinde bir değişikliğe neden olmamış anlaşılan. "Herhalde Türkiye'de bile bu kadar ilgi görmüyorsunuzdur," diyorum. "Öyle," diyor.

- Yoksul bir aile miydi sizinki?
- Ben yedi yaşlarındayken babamın işlerinin çok iyi olduğunu anlatırlardı. Ama ben o dönemleri hatırlamıyorum. Aç değildik, açıkta değildik, yine de "Orta halli bir aile miydiniz?" dersen, değildik. Babam gömlek işi yapıyordu. Hem dikiyor hem satıyordu. O işi kötü gidince bir mağazada işçi olarak çalışmaya başladı. Ben de futbola başladım.

'YOKSULLUK BENİ HIRSLANDIRDI'

- Yokluğun ekstra bir kazanma hırsı verdiği oldu mu size?
- Bu bir gerçek. Orta halli bir ailenin çocuğu futbolcu olamaz. Yoksul ailelerin çocuklarından çıkar futbolcular. İnsanın bu kadar acıya, sıkıntıya katlanması için yokluk çekiyor olması, güçlü hayalleri, arzuları sahiplenmesi gerek. 12-13 yaşında bedeninize verilen acıya sonrasında da ruhunuzun çektiği acıya katlanmak kolay değil. Yoksulluk beni başarı için hırslandırmıştır.

- Herkes sizi sevsin mi istediniz?
- Herkes sevilmek ister. Ben de istemişimdir. Ama herkesin beni sevmesine imkân yok tabii.

- Babanız mı istedi top oynamanızı?
- Babam üç maçımı izlememiştir hayatında. Dokuz yaşımdayken Zeytinburnu takımının idmanlarını izlemeye gitmiştim. Bir gün hoca beni denedi... Neyi beğendi bilmiyorum ama beni altyapıya aldı. Tesadüf oldu. Yeteneğim de varmış.

'ANNEME EV ALDIM'

- Siz tam olarak ne zaman "Yırttım," dediniz?
- 13-14 yaşımda Galatasaray'a babamın beş yıl çalışıp ancak kazanabileceği bir paraya geçtiğim zaman ''Tamam," dedim, "Oldu bu iş." Ben bu işten para kazanırım.' Ama bu kadar başarılı olacağımı da beklemiyordum. Karar vermiştim: Aileme çok iyi bir gelecek sunacağım. Başarılı olacağım, para kazanacağım.

- Gittikçe arabeskleşiyor röportajımız. Küçük Emrah'ın filmleri gibi oldu hikâyeniz... Kazandığınız parayla eve çamaşır makinesi de aldınız mı?
- (Gülüyoruz) Arada bozulsa da çamaşır makinemiz vardı. Benim en büyük hayalim anneme bir ev almaktı. Özellikle anneme diyorum çünkü benim üzerimde emeği ayrıdır. Aldım da şükürler olsun. Şükretmek gerek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious