Irkçı zenciler 13 kişiyi yaktılar

Irkçı zenciler 13 kişiyi yaktılar.15490
  • Giriş : 20.05.2008 / 09:41:00

Yabancı düşmanları, 13 kişiyi linç etti. Öfkesini alamayan göstericiler, polisin gözleri önünde insanları diri diri yaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Afrika’da zenciler yıllarca beyazların ırkçı politikalarıyla zulme uğradı. Şimdi sıra zenci ırkçılığında. 13 göçmen sokak ortasında kara ırkçılar tarafından acımasız bir şekilde öldürüldü. Yakın tarihe kadar ırkçılığın en fazla kendini gösterdiği ve ırk ayrımcılığının önüne geçilmesi için mücadele eden Nelson Mandela'nın hapis yattığı Güney Afrika'da siyahlar, göçmenlere kendilerine yapılan muamelenin aynısını yaptılar. Güney Afrika'da hafta sonu değişik kentlerde binlerce öfkeli insan, çoğunluğu Zimbabve ve Pakistan'dan gelen göçmenlere ait dükkanları yağmalarken polis, önceki hafta başlayan olaylarda şimdiye kadar 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

EKONOMİ GÖÇMENLERDE

Polisin şiddet olaylarının önüne geçmek için 200 göstericiyi gözaltına aldığı ve göçmenlere saldıran grupları dağıtmak için plastik mermi kullandığı ifade edildi. Olayların başkent Johannesburg'da yoğunlaştığını belirten güvenlik kuvvetleri öfkeli kalabalığın göçmenlerin yaşadığı yerlerdeki insanları kapı kapı dolaşarak evlerinden çıkardığını ve eşyalarını yağmaladıklarını açıkladılar. Polis ölenlerin bir bölümünün saldırganlar tarafından canlı canlı yakıldığını vurguladı. Ülkedeki göçmenlere yönelik şiddet olaylarının nedenini bulmak için Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin soruşturma ekibi kurulması yönünde talimat verdiğini ifade eden yetkililer, Güney Afrika'nın kıtanın büyüyen ekonomilerinden olması nedeniyle göçmenlerin birinci sıradaki tercihi olduğunu ifade ettiler. Uzmanlar ülkedeki birçok küçük işletme ve dükkanın Zimbabve, Somali ve Pakistanlı göçmenlere ait olduğunu belirtti.

POLiS CESET TOPLADI

Başkent Johannesburg’- taki çatışmalarda sokakta ölenlerin cesetlerini polis topladı. Olayların büyümesine karşı polis tedbirleri yetersiz kalırken göçmenlerin can güvenliğini sağlamak özel güvenlik birimlerine kaldı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious