'Irkçıların kurtarılmış bölgeleri olmayacak'

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, aşırı sağcıların kurtarılmış bölge olarak ilan ettikleri 'No go Areas' bölgelerin hiçbir zaman olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu haberlerin doğruluk payı olmadığını ve endişeye gerek olmadığını ispatlamak isteyen Köhler, 117 ülkenin büyükelçileri ile bir gün boyunca Brandenburg'u gezdi. Köhler'in teşviki ile gerçekleşen gezi, Dünya Futbol Şampiyonası öncesi Almanya genelinde olumlu bir hava yakalanmanın yanı sıra aşırı sağ korkusunun yersiz olduğuna göstermek için yapıldı. Öğlen yemeğinde büyükelçilere seslenen Köhler, Almanya'nın aşırı sağ konusundaki tutumunu kesin bir dille belirtirken, "Şu belli olmalı, bizim yaptığımız siyasette aşırı sağcılığa izin vermeyeceğiz. Böylelikle 'No go Areas' olarak isimlendirilen aşırı sağcıların kurtarılmış bölgeler olarak ilan ettikleri bölgeler de hiçbir zaman olmayacak." diye konuştu.

Almanya'nın tekrardan bir 'Nazi' dönemi yaşaması mümkün olmayacağını vurgulayan Köhler, "Bizim ülkedeki oluşumları gözden geçirdiğimizde, tekrar bir nasyonal sosyalizme dönüşün mümkün olmayacağını görebiliyoruz" dedi. Köhler, aşırı sağ konusunda tedbirlerin alınması gerekli olduğu ancak ciddi anlamda aşırı sağ korkusuna gerek olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Köhler, bilhassa gençlerde popüler olan aşırı sağcılık en çok mevcut olan işsizlikten ve eğitimsizlikten prim yaptığını dikkat çekti. Aşırı sağın önünü kesmek ancak belli başlı projelerle mümkün olacağını söyleyen Köhler, "Vatandaşı ve özellikle gençleri aşırı sağ konusunda aydınlatmalıyız. Şimdiye kadar bu konuda yapılan çalışmalarda çok sevindirici neticeler elde ettik." dedi.

Özellikle Afrika ülkelerinden gelen büyükelçiler aşırı sağ konusunda Almanya'nın tutumunu benimsediklerini dile getirirken, "Aşırı sağcılık dünyanın her tarafında görebiliyoruz. Ancak Almanya diğer ülkelere nazaran bu konuda daha açık ve net konuşuyor. Açık ve net konuşarak bu problemin ortadan kalkması için çözüm yolları arıyor. Biz bu konuda Almanya'nın tutumunu beğeniyoruz" diye bu konudaki düşüncelerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious