"İrlanda'nın 'hayır'ı işimizi zorlaştırdı"

  • Giriş : 30.06.2008 / 23:43:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İrlanda halkının AB sözleşmesi için düzenlenen referandumda 'hayır' demesinin, dönem başkanlığını yarından itibaren üstlenecek Fransa'nın ''işini zorlaştıracağını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarkozy, dönem başkanlığının başlaması dolayısıyla "France 3" televizyon kanalının canlı yayında sorularını yanıtladı.

İrlanda'daki referandum sonucuna atıfta bulunan Sarkozy, ortaya çıkan siyasi krizin aşılması ve AB sözleşmesinin diğer Avrupa ülkelerinde onaylanması için çalışacaklarını bildirdi.

Avrupa Parlamentosu için 2009 yılında seçimler düzenleneceğini hatırlatan Sarkozy, bu kurumsal krize seçimlerden önce çare bulunulması için çalışacaklarını ifade etti.

Avrupa vatandaşlarının gelecekleri için endişeli olduklarını, bunu da anlayışla karşıladıklarını belirten Sarkozy, "AB'nin yeniden şekillenmesinde köklü değişikliklere gidilmesinin gerekli olduğunu" vurguladı.

Sarkozy, AB'nin, küreselleşmenin getirdiği ciddi riskler karşısında vatandaşlarını daha iyi koruması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, altı aylık dönem başkanlığı boyunca Fransa'nın somut projeler üzerinde yoğunlaşacağını söyledi.

AB'nin genişlemesi

Genişleme ile ilgili bir soru üzerine Sarkozy, Hırvatistan da içinde olmak üzere Balkan ülkelerinin AB'ye üye olmasından yana olduğunu söyledi.

Sarkozy, "Balkanlar sürekli istikrarsızlık bölgesi oldu ve dünya savaşı burada çıktı. Bunun için, Hırvatistan da içinde olmak üzere bu bölgedeki ülkelerin AB üyeliğini destekliyorum"dedi.

Artan petrol fiyatları ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Sarkozy, petrol fiyatları üzerindeki KDV oranına sınırlama getirilmesinden yana olduğunu ve çevre sorununa duyarlı her türlü üründe KDV'nin düşürülmesini istediğini söyledi.

"Pekin Olimpiyat Oyunları'nın açılışı törenine katılıp katılmayacağı?" yolundaki bir soru üzerine Sarkozy, bu konuda kararını, gelecek hafta başı vereceğini belirtti ve vereceği bu kararda, Çin yönetimi ile Tibet'in ruhani lideri Dalai Lama arasındaki görüşmelerin nasıl gelişeceğinin etkili olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious