İrlanda'ya referandum baskısı artıyor

İrlanda'ya referandum baskısı artıyor.13582
  • Giriş : 22.06.2008 / 23:45:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 01:52:07

AB’nin yeni anayasası olan Lizbon Anlaşması’nı reddeden İrlanda’nın, ikinci bir referandum düzenlemesi için kendisine baskı yapan Fransa ve Almanya’ya boyun eğeceği konuşuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB'nin yeni anayasası olan Lizbon Anlaşması'nın 2009'a kadar yürürlüğe girmesi hedefinin İrlanda'da uğradığı mağlubiyetin ardından, AB'nin iki güçlü devleti Fransa ve Almanya, İrlanda hükümetine anlaşmanın kabul edilmesi yönünde “yeni bir referandum düzenlemesi” için baskı yapıyor.

İrlanda'nın ise Almanya ve Fransa'nın baskılarına boyun eğeceği ve anlaşmayla ilgili bazı konularda taviz vermek suretiyle anlaşmayı tekrar İrlanda halkının oyuna sunmaya hazırlandığı konuşuluyor.

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Lizbon Anlaşması'nın Haziran 2009'a kadar yeniden referanduma sunulması için İrlanda'nın üzerinde “kurnaz bir baskı” politikası yürütüyor. Gazetenin haberine göre, hem Sarkozy hem de Merkel İrlanda'ya ve onun potansiyel takipçilerine “Lizbon Anlaşması kabul edilmezse AB'nin doğuya doğru genişlemesinin duracağı” tehdidinde bulunuyor.

İrlandalılar çileden çıkacak

İrlanda'da yeni bir referandum düzenlenmesi planlarının başkent Dublin'de de bazı bakanlar tarafından ciddi bir şekilde konuşulduğu, ancak bu olasılığın İrlanda ve Büyük Britanya genelinde anlaşma karşıtlarını çileden çıkaracağı belirtiliyor.

Gazeteye konuşan İrlandalı bir devlet yetkilisi, “İrlandalılara savunma ve vergi gibi konularda bir takım garantiler verirsek 'evet' oyuna ulaşabileceğimizi düşünüyorum. 'Hayır' kampanyasının argümanları teker teker ortadan kaldırılacak, herkesin bir fiyatı vardır” dedi.

İrlanda Hükümeti'nin anlaşmanın kabul edilmesi için seçmenlere “Ortak bir Avrupa silahlı kuvvetlerinin yaratılması durumunda bunun dışında kalınacağı, kürtaj ve vergi oranları gibi konularda kendi kurallarının konulacağı” gibi ödünler vereceği de kaydediliyor.

İrlanda'da 2009 Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce bahar aylarının yeni referandum tarihi olarak tespit edilmesinin beklendiği, bu tarihe hem Merkel hem de Sarkozy'nin sıcak baktığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious