Irmak'ta balık tutarken hayatları ile oynuyorlar

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Samsun'un Havza ilçesinde bulunan Tersakan Irmağı'na yol kenarında bulunan akaryakıt istasyonlarının lağımı akıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pantolonlarının paçalarını sıvayan üç kişi ile beline kadar suya batan bir kişi, balık tutmak için olağanüstü bir çaba harcıyor. Sağlıklarının tehlikede olduğunu bile bile balık tutmaya devam eden 4 kişi, zaman zaman da birbirlerine su şakası yapmaktan da geri kalmıyor.

İlçede bulunan bütün akaryakıt istasyonlarının, Havza İlçe Terminali'nin, Havza organize sanayi bölgesinin, turistik dinlenme tesislerinin ve çok sayıda evin kanalizasyonun aktığı Tersakan Irmağı'nda, balık tutulmasının yasak olduğuna dair her hangi bir uyarı levhasının bulunmaması dikkat çekti.

Benzin istasyonu yetkilisi Fevzi Güler, bu ırmakta balık tutulmasının yasaklanması gerektiğini söyledi. İlçenin yol kıyısında bulunan yerleşmelerin kanalizasyonunun ırmağa döküldüğünü, bu nedenle ırmakta her türlü hastalığın ve mikrobun olabileceğini dile getiren Güler, Sağlık Bakanlığı'ndan bu manzaraya çözüm bulmasını istedi. Irmağın insan sağlığını tehlikeye soktuğunu vurgulayan istasyon yetkilisi Güler, yetkililerin bir an önce gerekli çalışmayı yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Tersakan Irmağı'nı inceleme altına alacaklarını, sağlık riskinin büyük olması durumunda ırmağa girişin yasaklanabileceğini duyurdu. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ise konuyla ilgili hassasiyetin gösterileceğini vurguladı. Yapılacak inceleme sonucunda, ırmağın sağlığa zararlı olduğunun kanıtlanması halinde avlanmanın yasaklanabileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious