‘İrtica' diye bir suç yok!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ‘irtica' kavramının hukukî olarak hiç kullanılmadığını belirtti, kanunlarda ‘irtica suçu' diye bir suç bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet Bakanı Çiçek, Kanal 7’deki Başkent Kulisi adlı programda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Çiçek, bir gazetecinin, ‘Askerden sert açıklamalar var; ama hükümet sessiz.' şeklindeki sözleri üzerine hükümetin, ‘birisinin imasına, beklentisine göre açıklama yapmayacağını' belirtti. Adalet Bakanı, “O konuşmaların muhatabı hükümet midir?” diye sordu. Kanunlara göre ‘irtica' suçundan bir iddianamenin tanzim edilemeyeceğine işaret eden Çiçek, ‘irtica'nın siyasî bir terminoloji olduğunu yineledi. Bazı fiillerin hukuk anlamında suç sayılabileceğini anlatan Çiçek, bunun uygulayıcılarının da yargı olduğunun altını çizdi.

Çiçek, şunları söyledi: “İrtica konusu siyasi bir konudur. Size göre şu çerçevede, öbürüne göre daha büyüktür. Sizin irtica kabul ettiğinizi birçok noktada özgürlük olarak kabul eden var. Mesela kılık-kıyafet, ‘bırakalım’ diyen de var, ‘bu çağda bu kıyafet’ diyen de. Siz bunu irticai bir şey olarak kabul ediyorsanız, hükümet neden muhatabı olsun?” Çiçek, demokrasinin diyalogdan geçtiğini, bu kanalların tıkalı olmadığını ifade ederek, Silahlı Kuvvetler ile hükümetin her konuda bir araya geldiğini kaydetti. Gazetecilerin, ‘İrtica konusunda hükümetten bir açıklama gelmedi. Sizce bu ülkede irtica tehlikesi var mı?’ sorusuna karşılık Çiçek, Türkiye’de her fikrin aşırısı bulunduğunu, bunu eyleme dönüştürenler olduğunu dile getirdi. Çiçek, “Türkiye’de değişik düşüncelerin etkisi altında olan ve size, bana, hukuk düzenimize göre kabul edilmez kişiler olabilir. Biz bunları terörist olarak kabul ediyoruz.” dedi.

Avrupa Birliği sürecinin hiçbir zaman çok rahat geçmediğini belirten Çiçek, “Soğanın acısını yiyen değil, doğrayan bilir.” dedi. Çiçek, AB müzakere sürecinde çıkarılan yasaların yüzde 99’unu kendi bakanlığının çıkardığını ifade ederek, bu değişiklikler içinde son derece önemli demokratik açılımlar olduğunu kaydetti. Kendisinin özgürlükçü olduğunu vurgulayan Çiçek, “301. madde değişsin veya değişmesin” demediğini anlatarak, olaya bütünlük içinde bakılması gerektiğini ifade etti. Çiçek, şöyle konuştu: “Anayasa’daki değişmez maddeler, 1, 2, 3 ve 174. maddeler dışında her madde değişir, 301 de dahil.” Bir soru üzerine Çiçek, Elif Şafak veya Orhan Pamuk ile tanışmadığını; ancak Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanını okuduğunu belirtti. Çiçek, kitap hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi.

Sorular üzerine terör konusuna da değinen Çiçek, terör konusunun gündemde bulunmadığı hiçbir Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapılmadığını söyledi. Teröre lojistik destek sağlayan ülkeler olduğuna işaret eden Çiçek, şunları kaydetti: “İmralı’dakinin pasaportunu veren, teröre lojistik destek sağlayan ülkeler oldu. Ben AB karşıtı değilim, Türkiye için önemli; ama 20 sene PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmediler. Avrupa hâlâ Fehriye Erdal’ı bulamıyor. 4 senede silah otomatik mi, ne olduğuna hâlâ karar veremediler. Teröristlere destek sağlayacaksın, sonra da yüzün kızarmadan gelip bana ‘Türkiye’de özgürlükler yok’ diyeceksin. Avrupa bugün tavus kuşu gibi. Hep kuyruğundaki renklerin güzelliğiyle dış dünyada. Bir de ayağının çirkinliğine bakılsa, biz de daha iyi anlayacağız. AB konusunda biz samimiyiz, kararlıyız. Tavus kuşunun kuyruğundaki güzelliği, renk armonisini görelim; ama ayağının çirkinliğini de görmezlikten gelemeyiz.” Ankara, aa

Din eğitimi yetersiz

Cezaevlerinde 38 ayrı örgütten kişilerin yattığını söyleyen Bakan Çiçek, suçları yalnızca ceza hukuku tedbirleriyle çözmenin mümkün olamayacağını vurguladı. Çiçek, “Eğitim noksanlığı var her alanda. En büyük eğitimsizlik, din eğitimi alanındadır. İnsanların bu ihtiyacını karşılayabilmek noktasında, devlet olarak doğru, sağlıklı bilgiyi vatandaşa vermemiz lazım. 15 yaşından küçük bir çocuğun din eğitimi konusunda gidebileceği bir devlet kurumu yoktur. Bu konuda anayasal sorumluluk Diyanet’te. İnsanlarımız doğru bilgiyi bu kurumdan öğrenecek, işin şebekesi burası.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious