'İş adamını maganda değil, polis kurşunu öldürdü'

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Antalya'da, bir restorantta yemek yerken, maç sonrası yaşanan sevinç gösterileri sırasında başına isabet ederek iş adamının ölümüne yol açan kurşunun Uşak Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Oktay Ateş'in silahından çıktığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş adamının ölümü ile ilgili delillerin yok edilmeye çalışıldığını iddia eden iş adamı Mehmet Aslandağ'ın avukatı Emre Ayan, Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulunarak, Emniyet Müdür Yardımcısı'nın tutuklanmasını talep etti.

Geçen yıl Galatasaray-Fenerbahçe derbi maçının olduğu gün Antalya'da bir restoranda hem maç izleyen, hem de yemek yiyen iş adamı Mehmet Aslandağ'ın (45) başına isabet ederek ölümüne neden olan kurşunun, daha önceden Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan ve olaydan bir hafta önce Uşak Emniyet Müdür Yardımcılığına tayin edilen Cengiz Oktay Ateş'in silahından çıktığı tespit edildi.

Ünlü iş adamı, Prestij Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslandağ, 21 Mayıs 2005 tarihinde Galatasaray-Fenerbahçe derbi maçı oynanırken, Antalya'nın Duraliler Mahallesi'ndeki Çakırlar Restorant'ın bahçesinde yemek yerken, Fenerbahçe'nin 1- 0 öne geçmesi ile durumu yanında bulunan biri bayan olmak üzere iki arkadaşı ile birlikte kutlamak ister. Bu sırada nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun başına isabet etmesi ile yere yıkılan iş adamı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılır. İş adamı Aslandağ, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan hayatını kaybetmişti.

Emniyetin almış olduğu bilgilere göre iş adamının yanında bulunan arkadaşlarının bu olayı görmediğini ifade ettikleri ve Mehmet Aslandağ'ın yere yıkılması ile durumu fark ettiklerini belirtikleri ifade edildi.

Olayla ilgili dosyanın, geçen haftaya kadar emniyet kayıtlarında faili meçhul maganda kurşunu olarak kayda geçtiğini ifade eden Aslandağ'ın avukatı Emre Ayan, olay sırasında hazırlanan raporla olayın kapatılmaya çalışıldığını iddia etti.

Delilerin yok edilmeye çalışıldığını ileri süren Ayan, olayın ardından Antalya'ya geldiklerini, emniyetin tutanaklarını incelediklerini söyledi. Bunun üzerine olay yerinde de bilgi topladıklarını belirten Ayan, olay sırasında burada bazı Emniyet mensuplarının da olduğunu söylemesi ile durumu Cumhuriyet Savcılığı'na ilettiklerini ve buradaki emniyet yetkililerinin silahlarının da incelenmesini istediklerini ifade etti. İstanbul Adli Tıp İhtisas Dairesi tarafından yapılan inceleme sonunda iş adamı Mehmet Aslandağ'a isabet eden kurşunun Antalya Emniyet Müdür Yardımcılığı görevindeyken Uşak Emniyet Müdür Yardımcılığı'na tayini çıkan Cengiz Oktay Ateş'e ait tabancadan çıktığı belirlendiğini belirtti.

Faili belli olmasına rağmen, halen Ateş'in elinden silahın alınmadığını ifade eden Ayan, "Buradaki emniyet mensuplarının silahları balistik incelenmesi sonucu tabancadan çıkan mermi çekirdeğinin, şu anda Uşak İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Oktay Ateş'in beylik tabancasına ait olduğu tespit edilmiş olmasına rağmen, İçişleri Bakanlığı zaafiyet göstermiştir. Antalya ve Uşak emniyeti bu işe duyarsız kalmıştır. Çünkü geçen hafta sanık emniyet müdürü tutuklanarak buraya getiriliyor. Ama sanık burada 5 bin YTL kefaletle serbest bırakılıyor." dedi.

Öldürülen Mehmet Aslandağ'ın tek el ateş edilerek öldürüldüğünü ifade eden Ayan, bunun havaya ateş edilen bir mermini isabet etmesine inanmadıklarını söyledi. Bu konuda emniyetin olayı örtbas etmeye çalıştığını ve delilleri yok etmeye çalıştığını iddia eden Ayan, olay sırasında restoranda 300 kişiye yakın insanın yemek yediğini, olaydan sonra restoranda gelen Cinayet masası ekiplerinin restorandı boşalttıktan sonra soruşturmayı yaptığını belirtti. Hazırlanan raporda, masadaki tabak ve yiyeceklerin türleri dışında bir bilgini olmadığını belirten Ayan, "Bu araştırma da olaydan 10 saat sonra yapılarak sanığa suç delillerini yok etme fırsatı verilmiştir. Boş kovanlar orada yok edilmiştir." diye konuştu.

Galatasaray-Fenerbahçe derbi maçında nereden geldiği beli olmayan bir kurşunun başına isabet etmesi ile hayatını kaybeden kardeşinin düşmanlarının olduğunu belirten Hasan Aslandağ, kardeşinin Türkiye genelinde tanına bir iş adamı olduğunu ifade etti. İş adamının kardeşi Aslandağ, "Kardeşimin müdür yardımcısı ile bir tanışıklığı ve aralarında husumet olduğunu bilmiyorum. Benim anlamadığım konu Emniyet Müdürlüğü'nün bu konuyu neden örtbas etmeye çalıştığı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious