İş adamları vergi affı istemiyor

İş adamları vergi affı istemiyor.14290
  • Giriş : 02.07.2008 / 11:27:00

İş adamları, borçlarını zamanında ödemeyenlere “vergi affı” getirilmesini istemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Affın mali yükümlülüklerini gününde yerine getiren sanayicinin cezalandırılması olacağını belirten iş adamları, vergi affı getirilmesi durumunda ise zamanında borcunu ödeyenler için iskonto uygulanmasını istiyor.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli, afların dürüst iş adamlarını üzdüğünü söyledi. Sesli, şöyle dedi:

“Aflar, devlete borcunu zamanında ödemeyen insanlar için bir imkan sağlıyor ve onların yatırmama cesaretini daha fazla artırıyor. Af çıkması gerekir, ama çıkarken dürüst, zamanında borcunu yatıranlar için de farklı bir sistem getirilerek onları ödüllendirecek kararların alınması gerek. Bugüne kadar borcunu düzenli ödeyen firmalar için belirli bir iskonto yapılabilir. Borcunu ödemeyenin artısı neyse onun ez az yüzde 50'si, borcunu düzgün ödeyene yansıtılmalı.”

“VERGİ BORCU OLANLARI DA HOŞ GÖRMEK LAZIM”

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan da verginin gelişmişliğin bir göstergesi olduğuna, herkesin gelirine göre ödemesi gerektiğine işaret ederek, “Vergi ödenmeli ki, hizmet gelsin” dedi.

Yaşar Erturhan, Türkiye'de kayıt dışı ekonominin büyüklüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Kayıt dışı ekonomiden dolayı da vergi kaçağı var. Vergi affı olmaması lazım. Çünkü bu, dürüst vergi mükelleflerini, mali yükümlülüklerini yerine getiren sanayicileri cezalandırma gibi bir uygulama. Bu, doğru değil. İnsanlar (nasıl olsa af çıkacak) diye beklentiye giriyor. Vergi affı yapılmaması lazım.”

TÜGİK Kurucu Başkanı Erhan Özmen ise enerji ve SSK primlerinde olduğu gibi vergi konusunun da iki boyutu bulunduğunu, tüm şartlarını zorlayarak gününde vergisini ödeyen girişimcinin çıkan aftan rahatsız olduğunu ama öbür taraftan birikmiş borçları olan büyük şirketler bulunduğunu belirtti. Özmen, “Çok kolay değil. Vergi borcu olanları da hoş görmek lazım. Vergi borcu olanlara kolaylıklar sağlanması zamanında ödeyenler için kötü. Ben, iki tarafı da haklı görüyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious