İş Ahlakı için sempozyum

İş Ahlakı için sempozyum.17420
  • Giriş : 30.05.2008 / 21:29:00

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’yle İstanbul Ticaret Odası’nın birlikte düzenleyeceği İş Ahlakı Sempozyumu 31 Mayıs 2008 Cumartesi İTO'da gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saat 09.30’da kayıt işlemleriyle başlayacak olan sempozyumda açılış ve protokol konuşmalarının ardından Prof. Dr. Ömer Torlak (Osmangazi Üniversitesi İİBF) ve ekibinin hazırladığı “İGİAD İş Ahlakı Raporu” kamuoyuna duyurulacak. Prof. Dr. Torlak’ın gerçekleştireceği sunumun hemen ardından raporun müzakeresi yapılacak.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise iş ahlakını iki farklı açıdan ele alan iki oturum yapılacak. Saat 13.30’da başlayacak olan ve Prof. Dr. Sabri Orman’ın (İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı) başkanlığını yapacağı “Geçmişten Günümüze İş Ahlakı” konulu oturumda iş ahlakının teorik temelleri ve tarihi formasyonu üzerine Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi), Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu (Marmara Üniversitesi İİBF) ve Doç. Dr. Mahmut Arslan’ın (Hacettepe Üniversitesi İİBF) yapacağı sunumlar yer alacak.

Başkanlığını Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un (Kocaeli Üniversitesi İİBF) yapacağı “İşletmelerde İş Ahlakı Uygulamaları” başlıklı son oturumda ise Prof. Dr. Sedat Murat (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi), Doç. Dr. Şevki Özgener (Nevşehir Üniversitesi İİBF) ve Hüseyin Akkuş (Tohum Holding Yönetim Kurulu Başkanı) iş ahlakının uygulamadaki örnekleri üzerinden yapacakları değerlendirmeleri sunacaklar.

Kurulduğu günden itibaren iş ahlakının doğru anlaşılması ve ticari ilişkilerde gereken hassasiyetle uygulamaya konulması konusunda çalışmalarını sürdüren İGİAD, İTO’nun da katkılarıyla düzenlediği bu sempozyumda konuyu derinlemesine irdelemeyi ve İGİAD İş Ahlakı Raporu aracılığıyla bu konuda yapılması gerekenleri hem kamuoyuna hem de iş dünyasına hatırlatmayı amaçlamaktadır. Ahlaki olmayan işin meşru olmadığı fikri üzerinden faaliyetlerini yapılandıran İGİAD, ahlaklı girişimciliğin kurumsallaşması ve hakkaniyete dayalı bir iş hayatının yeniden inşası için çalışmalar yapmaktadır.
İŞ AHLAKI SEMPOZYUMU

İGİAD & İTO
31 Mayıs 2008 Cumartesi
İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu
PROGRAM:
09.30 Kayıt İşlemleri
10.00-10.30 AÇILIŞ VE PROTOKOL KONUŞMALARI
10.30-11.00 I. Oturum: İGİAD İŞ AHLAKI RAPORU SUNUMU
Prof. Dr. Ömer Torlak
11.00-12.00 RAPORUN MÜZAKERESİ
Prof. Dr. Hüner Şencan
Dr. Mustafa Özel
12.00-13.30 İkram
13.30-15.00 II. Oturum: GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İŞ AHLAKI
Prof. Dr. Sabri Orman Oturum Başkanı
Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran Erdem ve Ekonomi: Dini ve Felsefi Açıdan İş Ahlakı
Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu Ahilik Geleneği ve Günümüz Esnafı
Doç. Dr. Mahmut Arslan Küresel Etik Anlayışının Yükselişi
15.00-15.30 Kahve Arası

15.30-17.00 III. Oturum: İŞLETMELERDE İŞ AHLAKI UYGULAMALARI
Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş
Oturum Başkanı

Prof. Dr. Sedat Murat İş Ahlakının İşletmelerde Kurumsallaşması

Doç. Dr. Şevki Özgener Sektörel İş Ahlakı Uygulamaları

Hüseyin Akkuş (Tohum Holding) İşletmelerde Karşılaşılan Ahlaki İkilemler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious