İş arayanların hikâyesi film oldu

İş arayanların hikâyesi film oldu.9924
  • Giriş : 09.04.2008 / 22:48:00

Yönetmen Eşref Dinçer'in işsiz kaldığı 2 yıl boyunca yazdığı hikayesi ''İş Arıyoruz'' adıyla filme çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eşref Dinçer'in ilk uzun metrajlı filmi olan ve yapımcılığını Mehmet Ulusoy'un yaptığı "İş Arıyoruz' adlı filmin tanıtımı, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirildi.

Burada basın mensuplarına bilgi veren yönetmen Dinçer, okulu bitirdikten sonra 2 yıl işsiz kaldığını ve bu dönemde işsizlik üzerine bir hikaye yazdığını söyledi.

Bunu yapımcı Mehmet Ulusoy ile "absürt komedi" türüne dönüştürerek filmi çektiklerini kaydeden Dinçer, "İşsizlik dönemimde bol bol senaryo yazdım. Bu süre boyunca hep ev hayatım oldu. Zor bir süreç. İşsizlik kişiye öz güvenini kaybettiriyor. Şu an da hala bir işim yok. Eğer etrafınızda herkesin işi varsa ve siz işsizseniz, işsizliğin ne demek olduğunu o zaman daha iyi anlıyorsunuz" dedi.

Türkiye'de işsizliğin birinci sorun olduğunu ifade eden Dinçer, "Türkiye'de maalesef iş görüşmesine gittiğinizde, size daha sonra geri dönüş olmuyor. Ön yargısız olarak size kendinizi tanıtma şansı verilmiyor" diye konuştu.

Dinçer, eylül ayında vizyona girecek filmin bir tür imece usulüyle çekildiğini, filmde hem iş arayan hem de kariyer peşinde koşanların hikayelerinin paralel gittiğini ve bunların eleştirel bir bakış açısıyla verildiğini söyledi.

Filmin yapımcısı Mehmet Ulusoy da, Türkiye'de işsizlerin de çalışanların da durumunun "kara komedi" olduğunu savunarak, "Biz sadece bir kamera koyup olanları filme çektik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious