İş Bankası 82 yaşında

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet tarihinin ilk ulusal bankası olarak 1 milyon TL sermayeyle 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulan İş Bankası, yarın 82'inci yaşını kutlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın 82'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, müşterilerin, hissedarların ve çalışanların en çok tercih ettiği Türk bankası olmanın en önemli stratejilerini oluşturduğunu vurguladı.
Özince, İş Bankası'nın daha çok genç bir kuruluş olduğunu ifade ederek, “80 yaş insan ömrü için bir anlam ifade ediyor, ama İş Bankası gibi bir Cumhuriyet kurumunun daha en taze dönemleri... Daha çok gelişecek ve büyüyecektir” dedi.
Bankacılık dışında sigorta, sermaye piyasası, yatırım ortaklıkları ve kalkınma bankacılığı gibi tüm finans sektörüne çok önem verdiklerini dile getiren Özince, bunların yanı sıra cam başta olmak üzere iştirakler konusunda da çok başarılı olduklarını ve diğer iştiraklerin üvey evlat olmadığını, birtakım kötü örneklerde olduğu gibi iştirakçiliği yanlış yapmadıklarını söyledi.
Ersin Özince, İş Bankası'nın iştiraklerinin artık neredeyse bankadan hiç destek almadan kendi ayaklarının üzerinde durabilen ve uluslararası başarılara imza atan kuruluşlar niteliğinde olduğunu söyledi.
Uluslararası koşulların gerektirdiği her türlü sermaye yapılanmasını yapabilecek durumda olduklarını belirten Özince, “Yani gerekirse sınai ve mali işlerimizi birbirinden ayırır, her ikisinde de yeterli miktarda öz varlıkla işimize devam edebiliriz. Ama şu anda öyle bir kararı genel kurulumuz vermiş değil” dedi.

-“BANKA ALMAYI GEREKTİRECEK EKSİKLİĞİMİZ YOKTUR”-

Özince, İş Bankası'nın ana sözleşmesinde bankanın yüzde 51'inin Türklere ait olacağına ilişkin madde yer aldığına değinerek, şöyle devam etti:
“Bence İş Bankası'nın milli bir kuruluş olarak kalması ve sermayesinin çoğunluğunun Türklere ait olması gereklidir, yararlıdır. İş Bankası'nın önümüzdeki dönemde banka almasını gerektirecek bir eksikliği bulunmamaktadır. Ancak Türkiye'deki her türlü ciddi pazar payı satışıyla ilgilenip fırsatları da değerlendirmek durumunda hissederiz kendimizi. Dolayısıyla şu anda olan banka satışlarını da, gelecekte olanları da mutlaka değerlendireceğiz.”
Ersin Özince, Türkiye'de önemli pazar payı taşıyan bankaların çok ucuza el değiştirmesini istemediklerini de ifade etti.
Banka hisselerinin yüzde 28'inin Borsa'da dolaştığını ve bunun da yüzde 70 kadarının yabancı yatırımcıların elinde olduğunu vurgulayan Özince, “Gün geçmiyor ki, İş Bankası'nın kapısını bir kurumsal yabancı yatırımcı çalmasın. Bunların içinde çok büyük kuruluşlar da var. Ancak İş Bankası çatısı altında stratejik ortaklık konusunda bir görüşme yok” diye konuştu.

-“RİSKLERİ ALACAK MİLLİ BANKALARA İHTİYACIMIZ VAR”-

Yabancı bankaların Türkiye'ye gelişini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Özince, şöyle konuştu:
“Türkiye'de milli sermayenin gelişmesine, Türkiye'nin refahının artması için muhtacız. Türkiye'nin risklerini alacak, bunu kararlı ve istikrarlı bir şekilde yapacak milli bankalara ihtiyacımız olacağını düşünüyorum. Milli bankacılık sermayesini mutlaka geliştirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu kapsamda da özellikle biz İş Bankası özelinde, devletimizin hiç eksiksiz ve sürekli desteğini beklediğimizi ifade etmek isterim. Biz dünyanın herhangi bir yerindeki bir müteşebbisten daha olumlu, daha iyi şartlarla mücadele etmek istiyoruz. Başka da bir isteğimiz yok. Benim dileğim, bizim gibi kuruluşların ülkemizin gelişmesi açısından çok daha önemsenmesi ve devletimizin desteğinin sıkıntı dönemlerinde de iyi dönemlerde de arkamızdan hiçbir zaman eksilmemesidir. Bu ifadelerimden özel bir ayrıcalık arzusunda olduğum anlamı çıkartılmasın. Her ülke kendi sermayesine ne kadar destek veriyorsa, ben de o kadarını arzu ediyorum.”

-“EN BÜYÜK BANKA KONUMUNDA BİZ DE VARIZ”-

İş Bankası'nın yabancı sermayeyle çok büyük ortaklıkları bulunduğuna ve bankacılık alanında da ortaklıklar yaptığına işaret eden Özince, gelecekte İş Bankası dışında, geçmişte olduğu gibi bankacılık alanında da yabancı sermayeli ortaklık yapabileceklerini söyledi.
Özince, 2006 ile ilgili büyümenin öngörüleri doğrultusunda sürdüğünü belirterek, “Yıl sonunu, 50 milyar doları geçen bir bilanço büyüklüğü ile buluruz diye düşünüyorum” dedi.
Banka olarak Haziran sonu itibariyle aktif büyüklük olarak sektörde ilk sırada yer aldıklarını hatırlatan Özince, “Bu konuda başa baş gitmekte olduğumuz Ziraat Bankası, çok saygın ve çok büyük bir rakip. Kimi zaman biz, kimi zaman Ziraat önde olabilir. Ama artık şurası muhakkak ki, Türkiye'nin en büyük bankası konumunda yalnızca Ziraat Bankamız değil, bir de biz varız” şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz aylarda piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan İş Bankası olarak, özvarlık, aktif büyüklük, kredi ve kar-zarar açısından olumsuz etkilendiklerine dikkati çeken Özince, bütün bunlara rağmen yıl sonu hedefini yakalayabileceklerini, zaten piyasalarda bir miktar düzeltme olduğunu ifade etti.
Ersin Özince, “Arada sırada ekonominin de bizim işlerimizin de biraz dinlenmesinden bir zarar gelmez. Bu kadar hızlı koşarken, tempomuz biraz ağırlaştı diye o kadar üzülmek gerekmez” dedi.

-SEKTÖRDE 82 YIL...-

İş Bankası, Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olarak Atatürk'ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. İlk Genel Müdürü Celal Bayar ile 2 şube ve 37 personelle hizmete başlayan banka, 250 bin TL'si Atatürk tarafından karşılanmak suretiyle 1 milyon TL sermayeyle kurulmuştu.
Bu yılın ilk yarısında 745 milyon YTL net kar elde eden bankanın 30 Haziran 2006 itibariyle aktif büyüklüğü 70 milyar 135 milyon YTL'ye ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious