İş Bankası dünyada 101. sırada

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

İş Bankası, The Banker dergisinin ana sermaye sıralamasına göre 1000 banka içinde 101’inci sıraya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş Bankası'ndan yapılan açıklamada, BASEL kriterleri dikkate alınarak yapılan ana sermaye tanımına göre 6.2 milyar dolar tutarındaki ana sermaye toplamıyla İş Bankası'nın, The Banker’ın 31 Aralık 2005 tarihli konsolide mali tabloları esas alarak yaptığı sıralamada bir önceki yıla göre 9 basamak yükselerek 101’inci sıraya çıktığı kaydedildi. Buna göre, İş Bankası’nın en büyük 1000 bankanın faaliyet gösterdiği 84 ülkeden 62’sindeki bankaların hepsinden daha büyük olduğu kaydedildi.

İş Bankası, sahip olduğu ana sermayeyle Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Polonya, Ukrayna, Yunanistan, İsrail ve Mısır’ın da içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Orta Doğu bankalarının yanı sıra Portekiz, Lüksemburg, Malta gibi Avrupa Birliği’ne üye diğer ülkelerin, Arap bankalarının ve Uzakdoğu’da ise Hindistan, Tayvan gibi dünya ekonomisinde önemli payı olan ülke bankalarının da üzerinde yer aldı.

Açıklamada İş Bankası'nın istikrarlı, dengeli ve sağlıklı büyüme temposuyla Türkiye’nin en güçlü finansal kuruluşu olma özelliğini pekiştirdiği ifade edildi. Açıklamada, "İş Bankası, The Banker dergisinin sıralamasında 101’inciliğe yükselerek gücü ve büyüklüğü Türkiye’nin dışına taşan, uluslararası bir finans kuruluşu olma yolunda ilerlediğini bir kez daha gösterdi" değerlendirmesinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious