İş Bankası ilk çeyrekte 606 milyon kar etti

İş Bankası ilk çeyrekte 606 milyon kar etti.4925
  • Giriş : 14.05.2009 / 18:13:00

Türkiye İş Bankası, yılın ilk çeyreğinde 2008'in aynı dönemine göre yüzde 9,2'lik artışla 606 milyon lira net kar elde etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İş Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın aktif büyüklüğünün yılın ilk 3 ayında yüzde 1,1 oranında artarak 98 milyar 608 milyon liraya yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, küresel ekonomik krizin bir sonucu olarak, 2008 yılının son çeyreğinden itibaren Türkiye'de de ekonomik aktivitenin yavaşlamaya başlamasının, kredi talebinde daralmaya yol açarken, İş Bankası'nın, temkinli ve seçici plasman politikası çerçevesinde reel sektöre finansman sağlamaya devam ettiği belirtildi.

İş Bankası'nın kredi portföyünün bankacılık sektöründeki genel trende paralel biçimde yüzde 2,4 oranında gerileyerek 46 milyar 445 milyon lira seviyesinde gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, kredi hacmindeki daralma ve olumsuz piyasa koşullarına bağlı olarak takipteki kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 4,4'den yüzde 5,1 seviyesine çıkarken, 2009'un ilk çeyreğinde de takipteki krediler için yüzde 100 oranında karşılık ayrılması yönündeki politikanın sürdürüldüğü ifade edildi.

Geçen 3 aylık dönemde mevduatını yüzde 1 oranında artıran İş Bankası'nın, mevduat pazar payını yüzde 14,4'e yükselttiği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

''İş Bankası için öteden beri yaygın ve istikrarlı bir fon kaynağı olan TL cinsinden tasarruf mevduatı, bu dönemde yüzde 3 oranında büyüdü. Öte yandan, piyasa faizlerindeki gerileme, fonlama kaynaklarının kısa vadeli yapısı sebebiyle maliyetlere yansıdı ve karlılığa katkıda bulundu. İş Bankası 2009 yılının ilk 3 aylık döneminde 606 milyon TL net kar elde ederken, karlılığın gelişimine net faiz gelirlerinin önceki 3 aylık döneme göre yüzde 15 oranında büyümesinin yanı sıra, plasmanların yakından takip edilmesi ile faaliyet giderlerinde kontrol ve tasarrufa özen gösterilmesi önemli ölçüde katkı sağladı.

Söz konusu dönemde öz kaynakları yüzde 3,8 oranında büyüyerek 9 milyar 811 milyon liraya ulaşan İş Bankası'nın sermaye yeterlilik rasyosu ise 31 Mart 2009 itibariyle yüzde 15,4 seviyesinde gerçekleşti. Mevcut oran, uluslararası ölçekteki birçok yabancı bankanın faaliyetlerine devam edebilmek için ek sermayeye ihtiyaç duyduğu bir ortamda, İş Bankası'nın aktiflerini geliştirmesi ve ülkemiz ekonomisinde üstlenmiş olduğu rolü güçlü bir şekilde yerine getirebilmesine imkan sağlıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*