İş Bankası terör tazminatı istedi

İş Bankası terör tazminatı istedi.10542
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da 28- 31 Mart tarihleri arasında meydana gelen olaylarda 2 şubesi tahrip edilen İş Bankası, Diyarbakır Valiliği'ne başvurarak 500 bin YTL terör tazminatı istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır olaylarında işyerleri zarar gören esnafa, Valilik bünyesinde oluşturulan tespit komisyonu tarafından zararları ödenirken, olaylar sırasında bir şubesinin camları kırılan diğer şubesi ise yakılarak taprip edilen İş Bankası, Avukatları aracıcılığı ile Valiliğe başvurdu.

Valilik bünyesinde oluşturulan Terör Zararları Tespit Komisyonu'na yapılan başvuruda 500 bin YTL terör tazminatı istendi.

İş Bankası'nın başvurusunu doğrulayan Diyarbakır Vali Yardımcısı Erol Özer, başvurunun diğer başvurular gibi değerlendirileceğini belirtti.


İş Bankası'nın başvurusunun 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadele Doğan Zararların Karşılanması Kanunu kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini araştıracaklarını dile getiren Özer, kanun gereğini yerine getireceklerini kaydetti.

Zarar Tespit Komisyonu'nun terör tazminatı çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Yardımcısı Özer, 5233 Sayılı yasanın çıktığı 2004'ten bu yana 4 komisyona 37 bin müracaat yapıldığını, şimdiye kadar 3 bin 300 dosyanın kabul, bin 100 dosyanın ise reddedildiğini belirterek, "Biz terör tazminatları için Ankara'dan 51 milyon YTL para istedik. Şimdiye kadar gelen 18 milyon 600 bin YTL parayı dağıttık. Yapılan sulhnamelerle AİHM'de bulunan onlarca dosya geri çekildi" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious