İş Bankası unutkan mudilerini internete

İş Bankası unutkan mudilerini internete.4561
  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Türkiye İş Bankası, bankada hesapları bulunduğu halde uzun süredir işlem yaptırmayan “unutkan” mudilerini internet aracılığıyla uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bankanın, internet sitesinde yer alan, “Zaman aşımına Uğrayan Mevduat, Emanet, Hak ve Alacaklar” başlıklı duyuruda, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan, hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatından sonra başlayarak 10 yıl içinde aranmayanların zaman aşımına tabi olduğu hatırlatıldı.

Kanunun bu maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmelik gereğince de bankaların, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayından itibaren kendi internet sitelerinde 3 ay süreyle ilan etmesi gerektiğine işaret edilen duyuruda, bu çerçevede duyurunun ekinde bulunan listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerin en geç 15 Mayıs 2007 tarihine kadar bankaya başvurmaları istendi.

Duyuruda, listede yer alan müşterilerin, hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği mevduat, emanet hak ve alacaklarının, zaman aşımına uğrayarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredileceği vurgulandı.

Listede, bankada hesap açtırdıkları halde 10 yıldır işlem yaptırmadıkları belirlenen 38 bin 87 kişi ve kurumun adının bulunduğu bildirilirken, hesapların toplam tutarı öğrenilemedi.

Bankada, “Unutulan” hesapların çoğunu Türk Lirası, ABD Doları, sonradan Avro'ya çevrilen Alman Markı hesapları oluştururken, 307 müşterinin hisse senetleri, az sayıdaki mudinin ise İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Kanada Doları ve Danimarka Kronu gibi döviz hesaplarıyla ilgili 10 yıldan beri işlem yapmadıkları kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious