İş Bankası'ndan Ecevit Külliyatı

İş Bankası'ndan Ecevit Külliyatı.13160
  • Giriş : 03.01.2008 / 14:04:00

Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden Bülent Ecevit’e ait bütün eserler, “Bülent Ecevit Külliyatı” adıyla yayınlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Bülent Ecevit’in, kişisel arşivinde tuttuğu notlar, yazışmalar, belgeler ile yayımlanan ve yayımlanmayan bütün eserlerinden oluşacak, “Bülent Ecevit Külliyatı” yayınlayacak.

Söz konusu çalışmaya ilişkin protokol, İş Bankalılar Lokali’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla imzalandı. Törene, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alemdar Yalçın, İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ve Rahşan Ecevit katıldı.

Tasnif işlemleri Rahşan Ecevit tarafından sürdürülen arşiv, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi ve Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından yayına hazırlanacak. Kitapların tüm telif gelirleri ise Rahşan Ecevit tarafından Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacak.

Proje kapsamında ilk olarak Ecevit’in Kıbrıs Barış Harekatı ve Kıbrıs’a ilişkin notları kitaplaştırılacak. Kitapların 3 cilt olması bekleniyor. Kıbrıs çalışmasının, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 35’nci yıldönümü olan 2009 yılına yetiştirilmesi hedefleniyor.

REFERANS OLACAK

Törende konuşan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, projenin önemine dikkat çekerek, projeye başlamanın heyecanını yaşadıklarını anlattı.

Ecevit’in duruşu ve siyasi çizgisiyle Türk siyasi hayatının yarım asırlık dönemine damgasını vurduğunu belirten Kılıç, Ecevit’in attığı her adımı ve görüşmeyi not ettiğini söyledi. Ecevit’in eserlerinin hem akademik hem de siyasi anlamda iyi bir referans kaynağı olacağını vurgulayan Prof. Dr. Kılıç, arşivleri açtığı için Rahşan Ecevit’e de teşekkür etti.

RAHŞAN ECEVİT: “TÜRKİYE TARİHİNE IŞIK TUTACAK”

Protokol töreninde konuşan Rahşan Ecevit ise, “Bülent Ecevit’in şimdi buralarda olduğuna eminim. Bizi izliyor ve de memnundur” dedi. Ecevit’in, 50-60 yıldır üst üste koyduğu belgelerin bugün büyük bir arşiv haline geldiğini söyleyen Rahşan Ecevit, “Bu arşivi kitap haline getirmek Türkiye’nin 50-60 yıllık tarihini bir araya getirmektir. Şimdilik o arşivin sadece Kıbrıs bölümünü kitap haline getirelim diye düşündük. Ama arşivin geri kalan kısmını da konulara ayıraraktan önümüzdeki yıllarda kitap haline getirmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise yaptığı konuşmada söz konusu çalışmayı üstlenmekten ötürü onur duyduklarını belirtti ve “Bize en fazla onur veren çalışma bu olacak” dedi.

İmza törenin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Rahşan Ecevit, Ecevit’in mezarının taşınmasıyla ilgili bir soruyu “Şimdi konumuz kitap. Bu konulara girmeyelim” diyerek yanıtladı.

Bülent Ecevit’e ait eserlerin bundan sonra İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanıp yayınlanmayacağına ilişkin bir soruya ise Ecevit, “Kıbrıs kısmı ufak bir bölümü arşivin. Ama bunu başardıktan sonra inşallah diğerlerini de kitap haline getirmeyi düşünüyoruz” karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious